Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí po stažení USA z "křižácké koloniální aliance proti Libyi" poslal dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Oznámila to ve středu libyjská tisková agentura JANA, aniž uvedla podrobnosti o obsahu. Tato informace byla zveřejněna krátce poté, co do východní Libye ovládané povstalci přicestoval americký vyslanec Chris Stevens.

Pentagon rozhodl prodloužit účast amerického letectva při náletech mezinárodních sil na pozice Kaddáfího jednotek do pondělí 4. dubna. Původně měly USA svou účast v náletech ukončit v sobotu.

Plné velení nad mezinárodními vojenskými operacemi pod mandátem OSN proti cílům v Libyi má Severoatlantická aliance, která ho převzala od Velké Británie, Francie a USA.

Boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami trvají sedm týdnů. Ve středu se rebelové střetli s Kaddáfího oddíly na cestě východně od ropného přístavu Briga, odkud vládní vojska povstalce v úterý vytlačila. Šlo prý o těžké boje.

Americký vyslanec jednal s opozicí

Do bašty opozice východolibyjského Benghází mezitím přicestoval americký vyslanec Chris Stevens a jednal s tamními povstalci. Podle zdrojů agentury Reuters by měl navázat širší kontakty s představiteli opozice a jednat o případné humanitární a finanční podpoře.

Návštěva někdejšího zástupce velvyslance na bývalém americkém velvyslanectví v Tripolisu odráží snahu Washingtonu prohloubit kontakty s povstalci, upozornil Reuters. Podle mluvčího americké diplomacie Marka Tonera by jeho návštěva mohla otevřít cestu pro případné americké uznání libyjské povstalecké Přechodné národní rady (NTC). Tu zatím uznaly Francie, Itálie a Katar. Podle Tonera však rozhodnutí USA v tomto ohledu není na obzoru.

O možném zprostředkování příměří na přelomu týdne v Řecku, na Maltě a v Turecku jednal Kaddáfího emisar a dosavadní ministr pro libyjské záležitosti Abdal Atí Ubajdí, kterého pak libyjská vláda jmenovala novým ministrem zahraničí. Ubajdího předchůdce Músá Kúsa minulou středu rezignoval na svou funkci a uprchl do Velké Británie.

Kaddáfího jednotky v úterý pokračovaly v ostřelování severozápadního města Misuráta, které týdny obléhají Kaddáfího jednotky. Francouzský ministr obrany Gérard Longuet ve středu prohlásil, že povstalci budou moci obklíčenou Misurátu zásobovat po moři loděmi z východního Benghází. Zásobování všech libyjských měst po moři dosud zakazovalo embargo.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé ve středu připustil, že vojenské operace v Libyi se zkomplikovaly. Děje se tak podle něj kvůli taktice Kaddáfího sil a s ní spojeném větším nebezpečí ztrát mezi civilisty. Povstalci v úterý obvinili NATO, že její letecké operace proti cílům v Libyi jsou příliš pomalé.

Šéf francouzské armády ve středu podle Reuters uvedl, že síly NATO soustřeďují svou palebnou sílu na Misurátu a snaží se zamezit možnému transportu zbraní směrem k Tripolisu. Na operacích se podle admirála Edouarda Guillauda podílí bitevní letadla Kataru a Spojených arabských emirátů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist