NATO nesouhlasí s názorem, že se Libye ocitla politicky nebo vojensky v patové situaci, jak ve čtvrtek tvrdil americký generál Carter Ham, který velel počáteční fázi náletů na Libyi.
Řekla to v pátek mluvčí NATO Oana Lungescuová. Podle agentury AFP Severoatlantická aliance v pátek přiznala, že její letadla ve čtvrtek omylem bombardovala povstalce ve východní části země. Zahynulo přitom pět lidí, z toho dva lékaři.
NATO událost prověřilo a admirál Russell Harding v pátek řekl, že letadla mířila na tanky. Aliance prý netušila, že povstalci operují i s tanky, takže je považovala za Kaddáfího oddíl.
NATO se za to odmítá omluvit, protože za omyl prý nenese odpovědnost. Původně se nevylučovala ani možnost, že nálet provedlo letadlo armády Muammara Kaddáfího. I to by ale znamenalo selhání aliance, jelikož z pověření Rady bezpečnosti OSN má zajistit kromě ochrany civilistů také bezletovou zónu nad Libyí.
Ham ve čtvrtek poukázal na to, že Kaddáfí začal své oddíly "chránit" před nálety zaujetím pozic v oblastech obývaných civilisty, a vyjádřil názor, že vznikla patová situace.
Situace je nepřehledná
Mluvčí NATO Lungescuová řekla, že nejde o žádnou slepou uličku, nýbrž právě o opak. Mezinárodní koalici se prý daří při hledání politického řešení. "Víme, že čistě vojenské řešení neexistuje," sdělila a připomenula schůzku, která se má o Libyi příští týden konat v Kataru. Přítomen jí bude také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Podle Hardinga podnikla letadla NATO v minulých 48 hodinách 318 letů a zaútočila na 23 cílů.
Na bojišti je v pátek situace nepřehledná. Civilisté do čtvrtka prchají z Adžedábíje, k níž se podle čtvrtečních zpráv blíží Kaddáfího vojáci. Ve čtvrtek město ovládla panika, v pátek byly ulice liduprázdné. Podle pátečních informací z tábora povstalců je fronta stále mezi Adžedábíjou a Brigou. Města jsou od sebe vzdálena 80 kilometrů.
Povstalci už nechtějí ani NATO
Rada OSN pro lidská práva hodlá v neděli do Libye vyslat tři vyšetřovatele, aby prověřili zprávy o porušování lidských práv oběma válčícími stranami.
Některé agentury píší o rostoucím napětí mezi povstalci a NATO. Mnozí z protikaddáfíovských bojovníků tvrdí, že aliance dělá pro opozici velmi málo. "Nechceme už NATO, pryč s ním," volali podle agentury AP někteří z nich.
Nejmenovaný zdroj aliance agentuře AP řekl, že v NATO roste znepokojení nad pojetím mandátu aliance v řadách povstalců. Příliš mnoho jich prý NATO považuje za něco jako letectvo opozice. "Snažíme se k nim dostat informaci o tom, co děláme a čeho se snažíme dosáhnout," řekl. Mandát RB OSN hovoří jenom o prevenci útoků na civilisty a zajištění bezletové zóny.
Kaddáfí si chtěl vylepšit image. Najal si americkou firmu. A platil jí miliony - čtěte ZDE
Libyjští povstalci tvrdí, že NATO jedná moc pomalu. Francie, že se nálety zkomplikovaly - čtěte ZDE
K vojenské koalici zasahující v Libyi by se podle listu Tagesspiegel mohlo přidat i doposud zdrženlivé Německo. Podle nejmenovaných zdrojů listu chce vláda s takovým plánem předstoupit před parlament. Příslušníci Bundeswehru by se však neměli zapojit přímo do vojenských operací, ale jen "zajistit bezpečnost mezinárodní humanitární mise v Libyi".
Se zprávou list přišel den před plánovanou návštěvou kancléřky Angely Merkelové v USA. S prezidentem Barackem Obamou bude během večeře podle prohlášení Bílého domu jednat o "záležitostech, ve kterých USA a Německo úzce spolupracují včetně Afghánistánu, Blízkého východu, Íránu, podpoře lidských práv a globální ekonomické stabilitě a růstu".
Jemenci a Syřané znovu protestovali
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v pátek odmítl návrh zemí Perského zálivu na řešení politické krize v Jemenu. V Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců. Do ulic svých měst vyšli rovněž Syřané.
Sálih před stoupenci označil nabídku států Perského zálivu o zprostředkování krize za agresivní intervenci. Tyto země navrhly, aby Sálih odstoupil a moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců. Toto přechodné období by mělo trvat nejvýš tři měsíce. "Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," prohlásil k tomu v pátek Sálih.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist