Němečtí odborníci se navíc obávají těžkých a možná doživotních zdravotních následků u osob, u nichž se nákaza enterohemoragické E. coli projevila. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že nákaza nebo podezření na ni se objevila dohromady u 3255 osob.
Německý Institut Roberta Kocha (RKI) oznámil, že na infekci zemřeli další dva lidé. K obětem však žádné podrobnosti nesdělil. Německá vláda věří, že epidemie se už nezhorší.
Z 34 německých obětí 22 pacientů podlehlo zákeřnému hemolyticko-uremickému syndromu (HUS) chudokrevnosti a selhávání ledvin. Podle WHO trpí HUS v Německu 773 osob a celkově 812.
Světová organizace kromě toho uvádí, že potvrzených a nepotvrzených případů napadení zmutovanou bakterií je dohromady 3255 v 16 zemích včetně České republiky, kde byla nákaza zjištěna u americké turistky, která přijela z Německa. WHO konstatovala, že až na pět výjimek se vazba na německý původ nakažení potvrdila u všech pacientů.
Němci mají důvod k optimismu
Německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr zdůraznil, že "nelze vyloučit další úmrtí, jakkoli by to bylo bolestné". Ministr však týdeníku Bild am Sonntag také potvrdil, že "počet nových nakažení soustavně klesá a máme důvod k optimismu". Další zrychlení epidemie už německá vláda neočekává.
Odborník na zdravotnictví Karl Lauterbach varoval, že infekce bakterií se může často opakovat, a to i v Německu. "Asi stovce pacientů E. coli nemoc natolik poškodila jejich orgány, že budou potřebovat transplantaci od dárce nebo doživotně chodit na dialýzu," řekl podle agentury DPA.
Nebezpečná střevní nákaza
Lauterbach varoval před dalšími infekčními vlnami. "Zárodky E. coli jsou všude ve světě na vzestupu. Také v Německu může v budoucnu docházet stále častěji k infekcím tohoto typu," upozornil.
Vyšetřovatelé mezitím získali nové důkazy, že se nákaza rozšířila na klíčcích pěstovaných na farmě v dolnosaském Bienenbüttelu. Již dříve bylo oznámeno, že dvě další zaměstnankyně farmy onemocněly na bakterii E. coli.
Německý ústav pro vyhodnocování rizik (BfR) potvrdil, že bakterie zjištěné u těchto pacientek jsou přesně typu O104:H4, který vyvolal dosavadní vlnu nákazy, hlavně v Německu.
Stále ale není jasné, jak se bakterie dostala do farmy, která má vysoké hygienické standardy, ani jak se dostala dále.
Nebezpečná střevní nákaza
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist