Turecko, které je jedinou muslimskou zemí NATO a nepodílí se na bombardování libyjských vládních sil, v pátek oznámilo, že nabídlo libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu záruky pro jeho exil, uvedly zahraniční agentury. Libyjský vládce se podle Ankary zatím k nabídce nevyjádřil.
"Kaddáfí nemá jinou možnost než opustit Libyi, a to za určitých záruk. Tyto záruky jsme mu dali. Řekli jsme mu, že mu pomůžeme, aby byl poslán tam, kam bude chtít," upřesnil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
"Podle toho, jak odpoví, předložíme tuto otázku našim spojencům (v NATO). Bohužel jsme ale dosud žádnou odpověď nedostali," prohlásil šéf tureckého kabinetu v turecké televizní stanici NTV.
Od začátku lidového povstání proti Kaddáfího režimu letos v únoru se Erdogan od libyjského vůdce distancoval. Ankara několikrát Kaddáfího vyzvala, aby nařídil příměří, vzdal se vlády a umožnil předání moci.
V televizním rozhovoru Erdogan vyjádřil zklamání nad tím, co označil za Kaddáfího zdržovací taktiku. "Kontaktoval jsem ho šestkrát nebo sedmkrát. Vysílal jsem zvláštní zástupce, ale vždy jsme naráželi na zdržovací taktiku. Řekli nám, že chtějí příměří, my jim odpověděli, aby ho vyhlásili, ale druhý den jsme zjistili, že některá místa byla bombardována," dodal turecký premiér.
Den po Erdoganovu televizním oznámení přicházejí z Libye zprávy o nových útocích Kaddáfího vojenských sil na místní povstalce.Kaddáfího vojska útočí
Jednotky loajální libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu zahájily nový útok na město Závíja, ležící asi 50 kilometrů od Tripolisu, které od března ovládají povstalci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na představitele rebelů.
Povstání proti Kaddáfímu, které začalo 15. února, je už delší a krvavější než relativně rychlé revolty, které svrhly dlouholeté autoritářské režimy v sousedním Egyptě a Tunisku. Od počátku nepokojů v Libyi zahynuly nejspíš tisíce lidí. Statisíce osob údajně ze země uprchly.
Krizi se snaží řešit NATO leteckou intervencí, jejímž oficiálním cílem je ochrana civilistů v této severoafrické zemi. V polovině března umožnila intervenci rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Spojenci v Libyi nejdříve útočili s nasazením bitevních letounů, na konci května byly v Libyi poprvé nasazeny i francouzské a britské vrtulníky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist