Pouhých několik hodin po proslovu Muammara Kaddáfího, během kterého plukovník svůj lid ujistil, že nehodlá ustoupit a naopak bude bojovat, dokud nezemře, NATO opět zaútočilo na Tripolis. Představitelé aliance ve středu odpoledne oznámili, že operace v Libyi je tímto prodloužena o další tři měsíce.
Těch devadesát dní by mělo podle nich stačit k tomu, aby byla mise definitivně ukončena. Pokud se tak nestane, zůstanou spojenecká vojska prý tak dlouho, jak bude potřeba.
"Ty tři měsíce by měly určitě postačovat, aby byla dokončena tato část operace," řekl český ministr obrany Alexandr Vondra po setkání. Jak uvedli ministři v oficiálním prohlášení, "čas pracuje proti Kaddáfímu, který jasně přišel o veškerou legitimitu, a proto musí odejít".
"Ta operace není namířena přímo proti Kaddáfímu, ale na druhé straně myslím, že všichni chápou, že ta budoucí Libye bude bez Kaddáfího," doplnil Vondra.
NATO v úterý spustilo nejsilnější čtyřiadvacetihodinovou vlnu leteckých útoků od konce března, kdy se do operace v Libyi zapojilo. Podle oficiálních čísel vyslalo celkem 66 střel, většinu z nich za denního světla. Snaží se zasáhnout některé budovy velitelství libyjských jednotek, protiletadlové zbraně a radarový systém.
Podívejte se na video z Tripolisu:
Útoky NATO v Tripolisu
Ministři na středeční schůzce odsoudili útoky Kaddáfího mužů proti vlastnímu obyvatelstvu. Ve středu prý nechal ostřelovat město Misuráta ze tří stran.
"Misuráta je pod palbou těžkých zbraní. Kaddáfího armáda ho ostřeluje z východu, západu a jihu. Kaddáfí k ní poslal ze všech stran desítky vojáků. Pokoušejí se proniknout do města, ale zatím se jim to nepodařilo. Máme 12 mrtvých a 26 raněných. Zranění většiny z nich jsou kritická," sdělil mluvčí opozice Hasan Misurátí.
Kaddáfí: Nikdy se nevzdám, to raději zemřu. Mučednictví je milionkrát lepší - čtěte ZDE
Z Kaddáfího řad zběhl další muž. Ministr zodpovědný za ropu je teď u rebelů - čtěte ZDE
Miliardový fond pro povstalce má do Libye přinést mír - čtěte ZDE
Všichni spojenci NATO se shodují v tom, že režim plukovníka Muammara Kaddáfího musí skončit, ale ne všichni jednoznačně sdílejí názor, že vojenská akce je nejlepší cestou k tomu, aby toho bylo dosaženo. Z dosavadních prohlášení se nezdá, že by mezi "nezapojenými" existovala nějaká velká vůle tento stav změnit.
"Hledají se samozřejmě další zdroje," připustil Vondra. ČR mezi státy oslovenými kvůli posílení operace nebyla. Důvodem je to, že zatímco například pro akce v Afghánistánu česká armáda disponuje odpovídajícími prostředky a materiálem, tak pro zásah v Libyi takové možnosti nemá.
"Tady prostě ty prostředky nemáme, museli bychom je pracně shánět nebo modifikovat (ty stávající)," vysvětlil Vondra. "Takže my pokračujeme v plném nasazení v Afghánistánu a nechceme tříštit síly," dodal.
Útoky NATO v Tripolisu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist