Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prohlásil, že se nikdy nevzdá a že bude bojovat až do smrti. Libyjce pak v v úterý odvysílané zvukové nahrávce vyzval k odporu. Oznámení podle agentury AP zaznělo asi hodinu poté, co v hlavním městě Tripolisu skončila série asi čtyřiceti náletů Severoatlantické aliance. Zřejmě šlo o jedno z nejsilnějších bombardování za denního světla od začátku operací NATO.

Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím podle Reuters řekl, že NATO v úterý v metropoli provedlo 60 úderů a nejméně 29 lidí při nich bylo zabito.

"Máme pouze jedinou volbu: v naší zemi zůstaneme živí, nebo mrtví," prohlásil podle agentury Reuters Kaddáfí v nahrávce, kterou v úterý živě odvysílala libyjská státní televize. Řekl, že Libyjci se nevzdají, že vítají smrt a že mučednictví je milionkrát lepší. Své stoupence vybídl, aby se přes údery NATO shromáždili v okolí Báb al-Azízíji.

Bombardování NATO zasáhlo sídlo libyjské armády a okolí rezidence Muammara Kaddáfího Báb al-Azízíja. Agentura Reuters uvedla, že cílem náletů byla kasárna revolučních jednotek a lidových gard, což jsou kmenové armádní složky. Jedná se o několikátý útok na tato místa během posledních týdnů. Obvykle však NATO útočilo v noci.

Obama: Tlak spojenců poroste

Americký prezident Barack Obama v úterý ve Washingtonu po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou uvedl, že se shodli na tom, že Kaddáfí musí odstoupit a předat moc libyjskému lidu. "Tlak (spojenců) vůči němu proto dál poroste, dokud se tak nestane," uvedl šéf Bílého domu.

V povstalecké baště Benghází v úterý vyslanec ruského prezidenta Michail Markelov řekl, že Moskva je připravena zprostředkovat jednání mezi povstalci a libyjskou vládou. Ruský ministr Sergej Lavrov v Oslu nicméně podle agentury AFP náznaky týkající se případného zprostředkování mezi znesvářenými stranami v Libyi zmírnil, když řekl, že Moskva v Libyi nehraje roli zprostředkovatele. "Nikdy jsme na sebe nevzali roli prostředníka v Libyi," prohlásil šéf ruské diplomacie s poukazem na to, že řešení konfliktu je v rukou Libyjců.

 

V Číně se sešli ministr zahraničí Kaddáfího vlády Abdal Atí Ubajdí se svým čínským protějškem Jang Ťie-čch'em k jednání o politickém řešení krize v Libyi. Současně navštívil základnu rebelů v městě Benghází čínský diplomat, který sídlí v Egyptě, aby zde jednal o možnostech humanitární pomoci.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v odpovědi na otázku, zda Čína usiluje o roli zprostředkovatele, uvedl, že se Peking snaží, stejně jako celé mezinárodní společenství, nalézt politické řešení krize v Libyi. Řekl však také, že Čína spolu s Ruskem by mohly působit jako vyjednávači.

Čínská aktivita navazuje na první setkání s představiteli přechodné opoziční vlády, které se konalo v Kataru. Zde se setkal předseda NTC Mustafá Džalíl s místním čínským velvyslancem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist