Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prohlásil, že se nikdy nevzdá a že bude bojovat až do smrti. Libyjce pak v v úterý odvysílané zvukové nahrávce vyzval k odporu. Oznámení podle agentury AP zaznělo asi hodinu poté, co v hlavním městě Tripolisu skončila série asi čtyřiceti náletů Severoatlantické aliance. Zřejmě šlo o jedno z nejsilnějších bombardování za denního světla od začátku operací NATO.
Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím podle Reuters řekl, že NATO v úterý v metropoli provedlo 60 úderů a nejméně 29 lidí při nich bylo zabito.
"Máme pouze jedinou volbu: v naší zemi zůstaneme živí, nebo mrtví," prohlásil podle agentury Reuters Kaddáfí v nahrávce, kterou v úterý živě odvysílala libyjská státní televize. Řekl, že Libyjci se nevzdají, že vítají smrt a že mučednictví je milionkrát lepší. Své stoupence vybídl, aby se přes údery NATO shromáždili v okolí Báb al-Azízíji.
Bombardování NATO zasáhlo sídlo libyjské armády a okolí rezidence Muammara Kaddáfího Báb al-Azízíja. Agentura Reuters uvedla, že cílem náletů byla kasárna revolučních jednotek a lidových gard, což jsou kmenové armádní složky. Jedná se o několikátý útok na tato místa během posledních týdnů. Obvykle však NATO útočilo v noci.
Obama: Tlak spojenců poroste
Americký prezident Barack Obama v úterý ve Washingtonu po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou uvedl, že se shodli na tom, že Kaddáfí musí odstoupit a předat moc libyjskému lidu. "Tlak (spojenců) vůči němu proto dál poroste, dokud se tak nestane," uvedl šéf Bílého domu.
V povstalecké baště Benghází v úterý vyslanec ruského prezidenta Michail Markelov řekl, že Moskva je připravena zprostředkovat jednání mezi povstalci a libyjskou vládou. Ruský ministr Sergej Lavrov v Oslu nicméně podle agentury AFP náznaky týkající se případného zprostředkování mezi znesvářenými stranami v Libyi zmírnil, když řekl, že Moskva v Libyi nehraje roli zprostředkovatele. "Nikdy jsme na sebe nevzali roli prostředníka v Libyi," prohlásil šéf ruské diplomacie s poukazem na to, že řešení konfliktu je v rukou Libyjců.
Z Kaddáfího řad zběhl další ministr. Ministr zodpovědný za ropu je teď u rebelů - čtěte ZDE
Vydejte zatykač na Kaddáfího a jeho syna, žádá žalobce Mezinárodní tribunál - čtěte ZDE
Libye: Letouny NATO potopily osm Kaddáfího válečných lodí. Opozice má navrch - čtěte ZDE
V Číně se sešli ministr zahraničí Kaddáfího vlády Abdal Atí Ubajdí se svým čínským protějškem Jang Ťie-čch'em k jednání o politickém řešení krize v Libyi. Současně navštívil základnu rebelů v městě Benghází čínský diplomat, který sídlí v Egyptě, aby zde jednal o možnostech humanitární pomoci.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v odpovědi na otázku, zda Čína usiluje o roli zprostředkovatele, uvedl, že se Peking snaží, stejně jako celé mezinárodní společenství, nalézt politické řešení krize v Libyi. Řekl však také, že Čína spolu s Ruskem by mohly působit jako vyjednávači.
Čínská aktivita navazuje na první setkání s představiteli přechodné opoziční vlády, které se konalo v Kataru. Zde se setkal předseda NTC Mustafá Džalíl s místním čínským velvyslancem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist