Na Floridě byla ještě tma, když Endeavour dosedl na ranvej floridského Mys Canaveral. Záběry NASA ukazovaly, že se přistání podařilo. Nicméně ještě několik minut po přistání byly patrné plameny, které šlehaly z raketoplánu, jenž má za sebou svou poslední vesmírnou misi. Podle expertů jde o běžný jev a posádce větší nebezpečí nehrozilo.

Endeavour je na Zemi a teď už zbývá jediná, na červenec naplánovaná mise stroje Atlantis, kterou se celý program raketoplánů definitivně uzavře. Po třiceti letech za nimi spadne poslední opona.

Ve vesmírném centru NASA v Houstonu jsou na tom aktuálně ještě o něco hůře než divadelníci z filmu Nejistá sezóna. Jednu jistotu totiž  mají - mnozí skončí svou kariéru stejně jako raketoplány.

"Je to sladkobolný pocit. Jako když posíláte nejmladší dítě z domova na vysokou školu. Víte, že to tak musí být, ale nejraději byste to zastavili," říká Jeannie Aquinová, která v úterý po vesmírném centru prováděla českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.