Svůj odpor proti jederné energetice v zemi vyjádřily desetitisíce lidí v ulicích německých měst. Požadovaly rychlý odstup Německa od jádra. Protijaderní aktivisté se v sobotu sešli v Berlíně, Drážďanech, Mnichově, Hamburku a řadě dalších německých měst. Na manifestacích ve dvou desítkách měst se sešlo na 160 tisíc odpůrců jádra, uvedla agentura DPA. Incidenty hlášeny nebyly.
Poškození jaderných provozů po nedávném zemětřesení v Japonsku posílilo dlouhodobý odpor vůči jaderné energetice v Německu. To přimělo vládu k odvolání plánu na rozšíření životnosti německých elektráren a nařízení, aby bylo uzavřeno sedm nejstarších reaktorů a brzy se přešlo k obnovitelným energiím.
Německo, které je největší ekonomickou velmocí Evropy, je se svým odhodláním upustit od jaderné energetiky samo mezi hospodářskými giganty. Například Francie je naopak odhodlaná jadernou energetiku posilovat.
V neděli se má sejít koaliční vláda kancléřky Angely Merkelové, aby prozkoumala návrhy etické komise ustavené v březnu po zemětřesení v Japonsku. Komise předpokládá definitivní uzavření jaderných elektráren do deseti let.
Merkelová chce odchod Německa od jádra za deset let. Operátoři varují před blackouty - čtěte ZDE
Otázka pro bezjadernou Evropu: Kde čeká nová energetická dálnice? - čtěte ZDE
Zastavení 17 jaderných reaktorů v Německu do roku 2021 by prakticky znamenalo návrat k harmonogramu, jejž už začátkem desetiletí stanovila tehdejší koalice sociálních demokratů a zelených.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist