Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové pravděpodobně přijdou po 58 letech o vládu ve spolkové zemi Bádensku-Württembersku.
Podle odhadů výsledků dnešních zemských voleb, zveřejněných německými televizemi ARD a ZDF po zavření hlasovacích místností, nezískali s dosavadním koaličním partnerem dostatek hlasů k udržení většiny ve stuttgartském zemském sněmu. Tu by naopak měli mít dosud opoziční Zelení a sociální demokraté (SPD).
Pokud oficiální výsledky potvrdí odhady založené na odpovědích voličů vycházejících z hlasovacích místností, mohl by v čele bohaté spolkové země na jihozápadě Německa poprvé v dějinách Spolkové republiky stanout představitel Zelených.
Podle prognózy veřejnoprávní televize ZDF získala CDU 39,1 procenta hlasů a jejich dosavadní koaliční partner, svobodní demokraté (FDP) 5,1 procenta. Zelení si připsali 24,4 hlasů, SPD pak 23 procent. Podle propočtů ZDF by to oběma dosud opozičním stranám, které mají k sobě tradičně programově blízko, mělo těsně stačit k zisku většiny křesel ve stuttgartském parlamentu.
Střet o jádro
Do výsledku se s největší pravděpodobností promítla současná vyhrocená diskuze o budoucnosti jaderné energetiky v Německu. CDU a FDP, které spolu vládnou i na celostátní úrovni, totiž patří k zastáncům jejího co nejdelšího využívání.
Na konci loňského roku koalice Angely Merkelové navzdory nesouhlasu opozice i většiny veřejnosti prosadila prodloužení životnosti všech jaderných elektráren v zemi v průměru o 12 let.
Po nedávné havárii japonské atomové elektrárny Fukušima 1 však německá vláda dočasně odstavila sedm nejstarších reaktorů a nařídila prověřit bezpečnost všech nukleárních zařízení.
Volební test pro Merkelovou: Může rozhodnout i přestavba nádraží - čtěte ZDE
Politická rána pro Merkelovou: CDU propadla v zemských volbách v Hamburku - čtěte ZDE
Opozice i velká část Němců kancléřku obviňuje, že tento obrat nezpůsobily obavy o zdraví obyvatel, ale strach z volebního neúspěchu v Bádensku-Württembersku a ze ztráty kontroly nad jednou z nejbohatších spolkových zemí v Německu.
V únoru už CDU přišla o vládu v Hamburku, od loňska neřídí ani nejlidnatější spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko. V letošním supervolebním roce se navíc konají ještě troje zemské volby.
Ustojí výsledek Merkelová?
Němečtí politologové se nedomnívají, že by případný neúspěch CDU ve volbách do stuttgartského parlamentu vedl až k pádu Merkelové. Může to ale být začátek jejího konce, jak její perspektivy s ohledem na celostátní volby v roce 2013 glosoval deník Die Welt.
Volební nezdar by podle odborníků mohl posílit kancléřčiny kritiky v CDU, kteří se začali ozývat kvůli postupu vlády v otázce Libye. O svou budoucnost hraje podle německých médií i šéf FDP a ministr zahraničí Guido Westerwelle, jehož straně hrozí, že se v Bádensku-Württembersku nemusí dostat přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zemského sněmu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist