Nejméně osm mrtvých a přes 160 zraněných si ve středu na jihovýchodě Španělska vyžádalo zemětřesení, které dosáhlo intenzity minimálně 5,1 stupně Richterovy škály. V městě Lorca se zhroutilo několik budov. Záchranáři nadále pokračují v prohledávání sutin.
Starosta Lorky Francisco Jodar řekl, že oběti způsobily závaly a padající trosky. Podle jiného úředního zdroje byly desítky zraněných ošetřeny na místě. Nemocnice v Lorce byla evakuována. Mezi mrtvými je i dítě.
Podle americké geologické služby (USGS) dosáhly otřesy síly 5,3 stupně a jejich epicentrum bylo zaměřeno přes 350 kilometrů jihovýchodně od metropole Madridu. První záchvěvy o síle 4,4 stupně byly zaznamenány už v 18:47.
Celé centrum v Lorce bylo vážně poškozeno, zničeny byly zejména staré historické budovy. Španělská televize zachytila, jak z kostelní věže spadl zvon a přistál těsně vedle kamermana.
Šokováni lidé vyběhli v panice ven z budov a shromáždili se na náměstích a v parcích. Lidé se báli vrátit domů, stovky jich strávily noc venku, mnozí jsou dezorientováni.
Ulice Lorcy, jejíž historie sahá do římských dob, jsou zaplněny zříceným zdivem a sutí, poničených je mnoho aut. Podle starosty Francisca Jodara strávila noc na ulici až třetina z téměř 90.000 obyvatel města.
Podle BBC je zemětřesení největší ničivé za posledních 50 let ve Španělsku. Tato země zažívá stovky zemětřesení každý rok, ale většinou jde o lehká zemětřesení, která lidé ani nezaregistrují. Zemětřesení, která by způsobovala rozsáhlé škody a oběti na životech jsou tak ve Španělsku ojedinělá. Při zemětřesení v roce 1997 zemřel jeden člověk. Podle záznamů španělského národního geografického institutu v roce 1969 připravilo zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály o život 19 lidí ve městě Huelva na jihozápadě Španělska.
Červený kříž v úterý postiženým rozdal přikrývky, potraviny, vodu a skládací lůžka. Do oblasti byla vysláno 200 vojáků, kteří mají pomoci při zajištění nebezpečných budov. Řada kostelů se zřítila během hodiny po zemětřesení, mnoho budov bylo označeno za nestabilní.
Vládní socialistická strana a opoziční lidová strana z úcty k obětem přerušily v celé zemi předvolební mítinky před regionálními a místními volbami, které se konají 22. května.
Zemětřesení ve Španělsku
Předpověděl zemětřesení v Římě. Spletl si zemi?
Vědecky nepodložená předpověď, že Řím ve středu postihne silné zemětřesení, se nepotvrdila. Itálii sice podle agentury AP zasáhlo několik desítek menších zemětřesení, žádné z nich ale nebylo ničivé. Přesto kvůli obavám z katastrofy řada obyvatel italskou metropoli dopředu opustila. Nepomohla ani opakovaná ujištění úřadů a odborníků, že žádná podobná katastrofa se neočekává.
Vše začalo věštbami amatérského seismologa Raffaela Bendandiho, který před svou smrtí v roce 1979 vypracoval vlastní teorii o předvídání zemětřesení pomocí pohybu planet, Měsíce a Slunce. Termín nějakých ničivých otřesů v Římě ale neuvedl. Samozvaní odborníci však nyní z jeho prací vyvodili, že se tak stane 11. května 2011.
Zemětřesení ve Španělsku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist