Z dvaceti na třicet kilometrů chce Japonsko rozšířit bezpečnostní pásmo okolo jaderné elektrárny Fukušima I, ze které stále uniká radiace. Evakuace bude navíc oproti dřívějšku povinná, v oblasti prý nesmí nikdo zůstat.
Až dosud vláda podobnou možnost odmítala, nyní ale přistoupila na rozšíření alespoň na některých místech, píše list Asahi. A to přesto, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii doporučuje kvůli vysoké úrovni radiace rozšíření evakuační zóny v celé oblasti.
Několik zemí jako například Spojené státy nebo Austrálie varovaly své občany, aby se nezdržovali v okruhu osmdesáti kilometrů od Fukušimy I, připomíná agentura Reuters.
Na odchod máte měsíc
Deník Japan Times informoval, že japonská vláda už brzy zcela uzavře dvacetikilometrový okruh kolem poškozené elektrárny. Lidé si tak už nebudou moci chodit do svých opuštěných domovů pro osobní věci.
"Je to velmi těžké, ale žádáme obyvatele, jichž se to týká, aby v nadcházejících týdnech odešli," řekl Jukio Edano, mluvčí vlády. Důvodem je to, že obyvatelstvo by tu bylo dlouhodobě vystaveno vyššímu stupni radioaktivního záření. Je žádoucí, aby lidé odešli do měsíce, uvedl Edano.
Mluvčí také řekl, že elektrárna zřejmě není v takovém stavu, aby mohla normálně fungovat. Přesto ale tvrdí, že riziko, že se situace okolo unikající radiace zhorší, se značně snížilo. Japonsko již oznámilo, že Fukušima 1, jejíž první ze šesti reaktorů byl postaven počátkem 70. let, nebude znovu spuštěna.
Radiaci ve Fukušimě budou kontrolovat bezpilotní letouny USA a Francie - čtěte ZDE
Zamoření narůstá. Rozšiřte evakuační zónu kolem Fukušimy, radí OSN - čtěte ZDE
Guvernér prefektury Fukušima Juhei Sató kritizoval vládu za rozhodování o evakuaci lidí z blízkosti elektrárny. Původně dostali pokyn zůstat doma a nevycházet, pak se měli evakuovat dobrovolně. "Občané žijící v okruhu do 30 kilometrů byli zmatení a nevěděli, co mají dělat," řekl Sató v televizi. S ředitelem provozovatelské firmy Tepco, který má během pondělka oblast navštívit, se odmítá setkat.
Fukušima I byla silně poškozena přesně před měsícem, kdy severovýchod Japonska postihlo silné zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami. Při největší katastrofě, která Japonsko od druhé světové války postihla, zahynulo nebo je pohřešováno okolo 28 tisíc lidí. Okolo 150 tisíc Japonců stále žije v provizorních ubytovnách.
V přístavním městě Rikuzentakata se některé rodiny přestěhovaly do nouzových dočasných domků. Mají jenom 30 metrů čtverečních, ale poskytují komfort v podobě lednice, pračky a mikrovlnné trouby. Pro lidi, kteří minulý měsíc trávili ve školních tělocvičnách, to je alespoň částečná úleva. Kvůli nedostatku domků ale na každých 50 žadatelů připadá jen jeden. Město proto chce do půlky května postavit v různých částech další čtyři stovky těchto příbytků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist