Jeden z amerických strojů se při přistávání u bin Ládinovy rezidence v severním Pákistánu v noci na pondělí zřítil a členové komanda ho po skončení akce vyhodili do vzduchu. Na veřejnost se ale dostaly snímky zachované ocasní části, která podle odborníků nepřipomíná žádné známé vrtulníky. Informovala o tom televize CNN.

Zachovaná část helikoptéry měla zvláštně prolamovaný tvar, jaký lze najít i u letounů vybavených technologií stealth. Na ocasní části také byla kapota, která měla podle odborníků zřejmě tlumit hluk vyvolaný zadní vrtulí.

Islámábád nicméně tvrdí, že Američané využili k nepozorovanému proniknutí hluboko do pákistánského území slepá místa v nedostatečně zahuštěné radarové síti. Trosky zříceného vrtulníku pákistánská vláda zabavila.
Na veřejnost se dostaly i další snímky, které pořídila pákistánská tajná služba jen několik hodin po zabití zakladatele teroristické sítě Al-Káida. Na třech různých záběrech jsou těla mužů zabitých uvnitř bin Ládinovy rezidence. Jeden z nich, oblečený v tričku, rysy v obličeji připomíná bin Ládina a podle médií by mohl být teroristovým synem. Američané po akci oznámili, že kromě Usámy bin Ládina byl v akci zabit jeho syn, dva kurýři Al-Káidy a manželka jednoho z kurýrů.

Tajná mise helikoptér

Bin Ládinův úkryt jen několik desítek kilometrů od pákistánské metropole vyvolal ve světě spekulace o tom, zda pákistánská rozvědka ISI o teroristově útočišti nevěděla. V uplynulých letech se objevovaly informace, že přinejmenším část pracovníků ISI má úzké vztahy s islámskými radikály.

Z obav před možným varováním bin Ládina také Američané Islámábád předem o akci vůbec neinformovali. Podle agentury AP vstoupily vrtulníky s komandem do pákistánského vzdušného prostoru tajně a americká armáda informovala pákistánskou o zabití teroristy až v okamžiku, kdy bylo komando i s bin Ládinovým tělem na palubě lodi Carl Vinson v Arabském moři.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně v Římě prohlásila, že při boji proti terorismu musí USA s Pákistánem nadále spolupracovat. Vztah mezi Islámábádem a Washingtonem podle ní "nebyl vždy jednoduchý", ale USA budou nadále podporovat pákistánský lid a tamní demokracii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist