V prvním veřejném vystoupení od svého nedělního oznámení zprávy o zabití nejhledanějšího teroristy na zeměkouli také americký prezident pondělí označil za dobrý den pro Spojené státy. Na 99 procent je podle testů DNA jisté, že vojenské komando skutečně zabilo Usámu bin Ládina.
"Naše země dodržela svůj závazek, že dohlédne na to, aby spravedlnosti bylo učiněno za dost," uvedl šéf Bílého domu. Událost podle něj zároveň Američanům připomněla, že není nic, čeho by nemohli dosáhnout.
Dostaneme ho, živého nebo mrtvého, prohlásil před lety tehdejší americký prezident George W. Bush. Usáma bin Ládin se na vrchol seznamu nejhledanějších teroristů světa dostal po útocích 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu. Nyní, po téměř deseti letech, stávající prezident Barack Obama oznámil, že vůdce sítě Al-Káida je mrtev.
V neděli okolo půl dvanácté večer washingtonského času Obama z Východního pokoje Bílého domu v přímém přenosu stanice CNN oznámil všem Američanům i celému světu, že "spravedlost se naplnila".
Sledovali jsme on-line: Jak svět reaguje na smrt Usámy bin Ládina - ZDE
Americké speciální jednotky Usámu bin Ládina usmrtily při pozemní akci v Pákistánu. Při cílené operaci v domě v Abbottabádu, asi sto kilometrů od pákistánské metropole Islámábádu, ho na konci minulého týdne při přestřelce zabil "malý tým" vojáků speciálního komanda, uvedl v projevu Barack Obama a vyloučil tak jakékoli spekulace o útoku bezpilotního letounu. Jeden z vrtulníků ale prý byl při operaci zničen.
Smrt hledaného čtyřiapadesátiletého Bin Ládina potvrdil také nejmenovaný vysoký představitel pákistánské rozvědky, která se podílela na pátrání. Při akci nebyl zraněn žádný z Američan, dodal Obama.
"Na pojmenování zločinů a jejich odsouzení není pozdě nikdy. I když akce kolem bin Ládina spíše zavání odplatou. Ale teroristé nehrají ani podle pravidel OSN, ani podle zákonů právního státu, jen podle svých vlastních regulí. Takže zabití Usámy bin Ládina moc pochyb nepřipouští."
Celý komentář vedoucího zahraniční rubriky Martina Ehla čtěte ZDE
Záběry mrtvého Usámy bin Ládina odvysílala pákistánská televize Express TV. Při akci zemřelo celkem pět lidí, kromě bin Ládina také jeho syn a další dva muži, nejspíš kurýři. Pátou obětí je žena, u níž se jeden z mužů skrýval. Zraněny byly ještě dvě ženy.
Spojené státy dopadením a usmrcením Bin Ládina zaznamenaly velký úspěch. Krátce poté, co Barack Obama oznámil, že spravedlnost zvítězila, se před Bílým domem shromáždily stovky lidí, kteří s americkými vlaječkami v rukou oslavují smrt hledaného zločince zodpovědného za tisíce mrtvých a zpívají národní hymnu a provolávají: USA! USA! Nadšený dav radostně slaví také na Manhattanu - u místa, kde do dvou mrakodrapů před deseti lety vlétlo letadlo a zemřely tisíce nevinných lidí.
Ještě před tím, než Obama vystoupil v televizi, zavolal svému předchůdci telefonem, aby ho o celé věci informoval. George W. Bush, který stál v čele země v době, kdy do newyorských "Dvojčat" narazilo unesené letadlo, a vedl poté "svou" velkou a důležitou válku proti terorismu, na čtyřminutový rozhovor později reagoval prohlášením, že jde o "významný úspěch".
Barack Obama: Usáma je mrtev
"Boj proti terorismu pokračuje, ale Amerika vyslala neklamné poselství: Nezáleží na tom, jak dlouho to potrvá, ale spravedlnost se naplní," řekl Bush.
USA v důsledku události uvedly do pohotovosti svá velvyslanectví po celém světě a zároveň varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi Al-Káidy.
Přinášíme Vám on-line zpravodajství okolo smrti Usámy bin Ládina:
On-line reportáž
Usáma bin Ládin pocházel z bohaté saúdské rodiny. Po smrti otce zdědil miliony dolarů, kterými financoval svoji organizaci Al-Káida, v jejímž čele zároveň stál. Mimo jiné byl mozkem teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, které si vyžádaly několik tisíc lidských životů. Na svědomí měl i řadu dalších atentátů včetně útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998.
Po bin Ládinovi pátraly americké síly od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout při operaci amerických i afghánských sil v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu. Dařilo se mu nadále skrývat a nakonec řada činitelů výzvědných sil dospěla k přesvědčení, že se skrývá v Pákistánu. Čas od času se objevoval na videozáznamech, na kterých buď obhajoval své extremistické islamistické postoje a útoky, nebo kritizoval nepřátele, v čele se Spojenými státy.
Spojené státy chtěly podle agentury AP vyhovět islámské tradici, která velí pohřbít mrtvého do 24 hodin. Tělo nejdříve přepravili z Pákistánu do Afghánistánu, píše list The New York Times.
Vysoký, ale nejmenovaný americký představitel sdělil AP, že se USA rozhodly naložit s bin Ládinovým tělem podle islámského zvyku. Prý si jsou představitelé vědomi toho, že by bylo mimořádně obtížné najít zemi, která by byla ochotná nechat bin Ládina pohřbít na svém území. Proto se rozhodly pro moře.
Na smrt šéfa teroroistické organizace Al-Káida reagují už i investoři na kapitálových trzích. Dolarový index dosáhl čerstvého tříletého rekordu, ropa ztratila jedno procento, stříbro odepsalo téměř deset procent. Celý článek o dopadech Bin Ládinovy smrti na trzích si přečtěte ZDE
Fotografie mrtvého teroristy, která se objevila v médiích, byla postupně stažena. Agentuře AP se totiž nepodařilo ověřit, zda na snímku z televizní stanice Express TV je skutečně Usáma bin Ládin.
Usáma: Příběh asketického syna miliardáře, který chtěl být emírem islámské říše
Zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina se podle analytiků stane pro amerického prezidenta Baracka Obamy nejvýraznějším politickým úspěchem. Likvidace tohoto teroristy znamená pro Obamu, který začíná s kampaní za své znovuzvolení v roce 2012, velké vítězství národní bezpečnosti.
Zabití bin Ládina oceňují i političtí rivalové prezidenta. "Jsem rozradostněn, že jsme konečně dostali největšího světového teroristu," prohlásil vlivný republikánský senátor John McCain, který s Obamou v roce 2008 prohrál v souboji o křeslo prezidenta USA.
Pro Washington je podle Reuters důležité, že získal bin Ládinovo tělo, aby případné pochybovače přesvědčil o jeho smrti. Teroristovy ostatky ale byly podle agentury AP svrženy do moře. USA tak prý chtěly vyhovět islámské tradici, která velí pohřbít mrtvého do 24 hodin.
Jemenská větev teroristické sítě Al-Káida přiznala, že je vůdce Usáma bin Ládin mrtev. Pro celou síť je to prý katastrofa. Někteří islámští radikálové se modlí za to, aby zpráva o bin Ládinově likvidaci nebyla pravdivá. Uvěří jí prý, až ji potvrdí mediální složka Al-Káidy.
"Je to pro nás katastrofa. Zpočátku jsme té zprávě nevěřili, ale spojili jsme se s bratry v Pákistánu, kteří ji potvrdili," řekl agentuře AFP zástupce Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP).
Někteří z islamistů vyzývají ostatní, aby vyčkali, protože bin Ládinova smrt může být pro svatý boj požehnáním.
Další poukazují na ironii místa, na němž byl bin Ládin dopaden. Roky se myslelo, že žije v podzemí někde v horách na pomezí Afghánistánu a Pákistánu. Zabit byl v sídle postaveném na pozemku velkém skoro tři kilometry čtvereční v posádkovém města Abbottábádu. Dům obklopovaly objekty pákistánské armády.
Egyptské Muslimské bratrstvo na zprávu o Bin Ládinově smrti reagovalo výzvou, aby se teď američtí vojáci stáhli z Iráku a Afghánistánu.
"Bin Ládinovou smrtí byl odstraněn jeden z důvodů násilností páchaných ve světě. Je čas, aby (americký prezident Barack) Obama stáhl vojáky z Afghánistánu a Iráku a aby se skoncovalo s okupací, jež škodí muslimským zemím," řekl člen vedení Muslimského bratrstva Isám Irján.
Bratrstvo bylo do únorového pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka hlavní egyptskou opoziční organizací, teď bude kandidovat ve volbách a aspiruje na polovinu parlamentních křesel. Jeho cílem bylo ustavit stát, který se bude řídit islámským právem.
Smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina označil český premiér Petr Nečas (ODS) za významný milník v boji proti terorismu a v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka neznamená jeho konec.
Smrt bin Ládina je podle něj také signál osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě, že zničený lidský život nemůže být nahrazen, ale jeho zmaření nezůstane nepotrestáno, uvedl pro ČTK. "Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida," zdůraznil.
Američané do ranních hodin slaví také v New Yorku. Nadšený dav se sešel v míst, kde dřív stávala "Dvojčata" a kde nyní pomalu roste projekt nových budov zahrnující i centrum uctění památky obětem z 11. září 2001
"Lidé jsou v naprostém šoku, je to pro ně velké překvapení," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Táriq Saíd, novinář pákistánského deníku Observer.
Popisuje přitom náladu ve svém městě Péšavár, které bylo v životě Usámy bin Ládina zřejmě to nejdůležitější - v době sovětské invaze do Afghánistánu tam organizoval mudžáhidy z celého světa pro boj se SSSR a položil tam základy budoucí organizaci Al-Káida.
Celý rozhovor si přečtěte v úterním vydáním HN.
"Objevují se už i protiamerické nálady, i když lidé jsou v reakcích opatrní. Nelíbí se jim, že Američané takovou operaci provedli a teď se s ní chlubí," říká Táriq Saíd, novinář pákistánského deníku Observer o náladách ve městě, kde mnozí Usámu osobně znali. "Je to zvláštní situace, někteří tomu stále ani nevěří."
Celý rozhovor si přečtěte v úterním vydání HN
Ke zprávám, že tělo Usámy bin Ládina bylo skutečně svrženo do moře, se připojila i zpravodajská televize CNN, které to potvrdil nejmenovaný americký zdroj.
Stanice Fox News předtím oznámila, že USA nebudou chtít bránit pohřbení těla podle muslimské tradice. Podle jejích zdrojů se připravoval převoz těla do bin Ládinova rodiště, Saúdské Arábie, která občanství Bin Ládinovi odňala za teroristické činy. Fox News také tvrdila, že ostatky jsou na jedné z amerických vojenských základen v Afghánistánu.
Americká stanice ABC sdělila, že se USA chtějí vyhnout tomu, aby se z místa bin Ládinova hrobu stalo poutní místo teroristů. Proto prý bylo rozhodnuto hodit bin Ládina do moře. "Chceme, aby s ním bylo naloženo v souladu s islámskou tradicí. Bereme to vážně a bude s ním naloženo náležitým způsobem," citovala ABC svůj zdroj z americké vlády.
"Je to vítězství všech demokracií, které bojují proti odpornému moru terorismu," uvedl francouzský ministr zahraničí. "To, že byl vypátrán a že už nebude moci pokračovat ve svém globálním teroristickém tažení, je velký úspěch," prohlásil britský premiér Cameron.
Televizní záběry ukazují pákistánského vojáka rozhlížejícího se po přestřelce na střeše budovy, ve které se Usáma bin Ládin ukrýval.
Smrt vůdce teroristické sítě Usámy bin Ládina by mohla znamenat změnu plánů pro americkou režisérku Kathryn Bigelowovou. Ta totiž chystá film o neúspěšném pokusu zabít nejhledanějšího muže planety.
Podle serveru Hollywood Reporter mají tvůrci několik možností, jak s filmem v pracovní verzi Kill Bin Laden naložit. Buď může zůstat beze změn, přičemž kvůli aktuálním událostem by téma, souvislosti i časové zasazení mohly získat na váze. Oba tvůrci však mohou také udělat obrat o 180 stupňů a zcela změnit úhel pohledu.
To by ale Bigelowová mohla o téma zcela ztratit zájem, i proto, že se v dohledné době pravděpodobně vynoří další projekty, aby těžily z rozruchu, který bin Ládinova smrt vzbudila. Například studio Paramount v roce 2006 získalo předkupní práva na knihu Jawbreaker (Jazykolam) o honu na bin Ládina v první etapě války v Afghánistánu.
Bigelowová v roce 2010 dostala Oscara za nejlepší režii za válečné drama z irácké války Smrt čeká všude.
Pákistánské soukromé televize stáhly záběr tváře prezentovaný předtím jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Šlo prý o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety a jehož autenticita není prokázaná.
Bin Ládin byl zasažen střelou do hlavy. Televize pak ráno vysílaly údajný záběr na jeho znetvořenou tvář. Nyní ale záběr stáhly s tím, že jde o podvrh. Nemohou prý nijak dokázat, že je na snímku opravdu vůdce teroristické sítě Al-Káida.
"Bylo to podvržené foto, které kolovalo na internetu už v roce 2009. Když jsme je zveřejňovali, upozornili jsme, že prozatím nemůžeme potvrdit jeho autenticitu. Pak jsme to ověřili a stáhli ho," řekl šéfredaktor televize Geo Rana Džavád. Fotografie pak zmizela z obrazovek také ostatních televizí.
Na záběru byla zakrvácená tvář muže s plnovousem a zavřenýma očima s popálenou okolní kůží. Fotografie byla dle DPA zřejmě elektronicky upravená. Přesto stále na některých server snímek stále je. Přitom ještě nedávno za života vypadal bin Ládin mnohem starší, měl už prošedivělý plnovous, zatímco na údajně posmrtné fotografii má vousy černé.
Zpráva o zabití Usámy bin Ládina přinesla vlnu skeptických názorů, že smrt nejhledanějšího teroristy přišla pozdě. Amerika oponuje - vzkázali jsme Al-Káidě, že svých cílů dosáhneme.
Glosu Martina Ehla, vedoucího zahraniční rubriky HN, si přečtěte ZDE
Protivládní demonstranti, požadující odstoupení jemenského prezidenta Alího Abdulláha Sálíha, ve svých stanech sledují zprávy o smrti šéfa Al-Káidy.
Vraťte se do roku 1997 a podívejte se na Usámu bin Ládina, který vysvětluje důvod svaté války. Video najdete ZDE.
Česká republika po dopadení teroristy Usámy bin Ládina dočasně uzavře vízový úsek na svém velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Některé ambasády mohou být totiž teď víc v ohrožení, české ministerstvo zahraničí proto vyhodnocuje bezpečnostní opatření.
Diplomacie rovněž upozornila na rizika v některých oblastech pro české turisty a vyzvala je, aby na www.mzv.cz sledovali aktuální doporučení pro cesty.
"Ministerstvo zahraničních věcí si je vědomo možného zvýšeného rizika pro zastupitelské úřady ČR v některých zemích po dopadení teroristy Usámy bin Ládina," sdělil na dotaz ČTK mluvčí české diplomacie Vít Kolář. Ministerstvo podle něj usiluje o maximální ochranu svých zaměstnanců. "Součástí přijatých opatření bude i dočasné uzavření vízového úseku pro veřejnost na úřadě v pákistánském Islámábádu," dodal mluvčí.
"Pokud jde o Česku republiku, je pravděpodobnost teroristického útoku relativně na nízké úrovni. To se však může velmi rychle změnit," řekl pro server iHNED.cz odborník na terorismus Marian Brzybohatý.
Pákistánská odnož Talibanu pohrozila odvetnými útoky za smrt Usámy bin Ládina. Bude prý mířit na pákistánské politiky a vojáky a na Američany.
Zveřejněny už byly i první fotografie údajného úkrytu Bin Ládina. Pákistánští vojáci zakryli místo plachtou.
Komando vysadily čtyři vrtulníky. Podle pákistánských zdrojů to bylo dnes v 01:15 místního času (neděle 22:15 SELČ). Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy a jeden vrtulník spadl. Při následné přestřelce byl bin Ládin zasažen do hlavy. Pákistánská televize odvysílala záběr hlavy, ale později ho stáhla, protože prý jeho pravost není prokázána. Zřícený vrtulník byl podle televize CNN z bezpečnostních důvodů zničen.
Jak dlouho se Usáma bin Ládin na místě zásahu skrýval, není jasné. Rozvědka zmíněný objekt vytipovala jako jeho možnou skrýš loni v září. Na základě dalšího pátrání, na němž se podíleli i Pákistánci, Obama akci proti bin Ládinovi schválil minulý týden.
Totožnost zabitého teroristy a šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina údajně potvrdily testy DNA. S odvoláním na nejmenované zdroje to oznámila zpravodajská stanice ABC News. Washington se zatím ke genetickým testům nevyjádřil.
Odborníci porovnali genetický profil se vzorky jedné z bin Ládinových sester, která zemřela v bostonské nemocnici. Americké úřady jí tehdy část tkáně právě kvůli testům DNA odebraly, uvedl zpravodajský web TheBostonChannel.com. Bližší podrobnosti k osudu zmíněné sestry média nezveřejnila.
Američané Bin Ládina identifikovali s pomocí takzvaných faciálních rozpoznávacích technik, které identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje. Komando mělo za úkol bin Ládina zabít, ne ho zajmout, řekl podle Reuters nejmenovaný americký bezpečnostní představitel. "Byla to likvidační operace," vysvětlil.
Slovenská policie zvýší ostrahu hokejistů Spojených států na probíhajícím světovém šampionátu. Vyšší ochranu dostane také velvyslanectví USA v centru Bratislavy. Česká policie zatím žádné preventivní protiteroristické opatření nezavedla.
Anglicky se jméno usmrceného teroristy vyslovuje i píše Osama. Záměně s příjmením amerického prezidenta Obamy se v záplavě rychlých informací nevyhnuly ani velké zpravodajské stanice CNN nebo FOX News.
Na webu FOX40 se objevilo, že je "Obama bin Ládin mrtev". Jistý moderátor dokonce řekl: "...prezident řekl národu, že je prezident Obama mrtev."
Bývalá reportérka z Pákistánu Tereza Engelová komentuje skutečnost, že se nejhledanější terorista skrýval na pákistánském území.
Zprávu o smrti Usámy bin Ládina zaznamenal samozřejmě i český Provinční rekonstrukční tým v afghánském Lógaru. "Američani ráno napjatě sledovali zprávu o zabití bin Ládina na televizních obrazovkách v jídelně, stejně jako my," popsala IHNED.cz mluvčí týmu Kristýna Greplová.
Jaký vliv bude mít tato událost na situaci v Afghánistánu se podle ní zatím nedá hodnotit, na místě ale k žádným incidentům zatím nedošlo a práce PRT není ohrožena. "Žádná speciální opatření z velení ISAF nás neovlivnila, české PRT není nijak omezeno," uvedla mluvčí.
"Afghánci sami celou událost sledují, v afghánské televizi je to zpráva číslo jedna, ale naši afghánští partneři zabití Usáma bin Ládina nijak výrazně nekomentovali," doplňuje Greplová.
Hlavní ideolog teroristické sítě Al-Káida a jeden z nejhledanějších teroristů světa, za jehož dopadení vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů, byl zástupcem bin Ládina v Al-Káidě od roku 1988.
Zavahrí je podle spekulací dokonce zkušenější a radikálnější, než byl samotný bin Ládin a připisuje se mu poslední slovo v útocích na USA v září 2001. Skrývá se údajně na afhgánsko-pákistánském pomezí.
Dalším možným budoucím vůdcem Al-Káidy může být podle médií také velitel jemenské odnože Anvár al-Avlakí, který je zodpovědný například za masakr na americké vojenské základně Fort Hood v roce 2009.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) míní, že dopadení teroristy uzavírá velmi významnou etapu v boji proti nebezpečí terorismu. "Těšíme se z úspěchu Spojených států amerických. Svět je zbaven tohoto teroristy. Byl odstraněn symbol, ale tato saň má mnoho hlav a čekají nás další desetiletí boje. Dnešní zpráva přináší ujištění o tom, že ani pro původce tak rozsáhlých teroristických činů nemůže platit beztrestnost," tlumočilo ministrova slova jeho tiskové oddělení.
Po osmi měsících se z Afghánistánu vrátilo 54 českých vojáků 1. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT. Pod velením podplukovníka Ladislava Švejdy působili společně s vojáky 6. kandaku Afghánské národní armády od září do prosince 2010 na základně Black Horse nedaleko Kábulu a poté až do konce dubna 2011 v provincii Wardak.
"Na domácí úrovni představuje zabití bin Ládina velké politické vítězství pro prezidenta Obamu, který byl pravidelně kritizován opozicí za nedůsledný a nedostatečně důrazný přístup k boji proti terorismu. Zneškodnění nejhledanějšího teroristy by mělo tuto kritiku umlčet a zvýšit podporu zahraniční politice prezidenta, který nedávno zapojil Spojené státy do již třetího konfliktu v muslimské zemi," píše ve svém komentáři Jiří Skoupý z Asociace pro mezinárodní otázky. Celý text ZDE
Podle zaměstnance redakce rádia Svobodná Evropa v pražské budově Svobodné Evropy zatím žádná zvláštní bezpečnostní opatření nejsou. "Zatím jsem v domě žádná neobvyklá opatření neviděl. Velmi přísná bezpečnostní opatření máme ovšem standardně, za všech situací," řekl HN redaktor afghánské sekce rádia Akbar Ayazi.
Způsob, jakým se Spojené státy zbavily těla teroristy Usámy bin Ládina, označují muslimové za ponižující opovrhování učením islámu. Muslim má být po smrti uložen do země s hlavou směřující k posvátné Mekce. Vhození těla do moře sice možné je, ale jen ve výjimečných případech - například když člověk zemře na lodi.
"Američané chtěli tímto pohřbem muslimy potupit, což určitě v zájmu americké vlády není," soudí Umar Bakrí Muhammad, radikální duchovní z Libanonu.
Podle předního egyptského islámského právníka Montázera Zajáta mělo svržení bin Ládinova těla do moře zabránit tomu, aby se z jeho hrobu stalo poutní místo. Američané ale podle něj měli raději vykopat neoznačený hrob. "Nechtěli z něj udělat symbol, ale bin Ládin už symbolem v srdcích lidí je," prohlásil duchovní.
"Těm, kdo si přejí oslabení nebo zánik islámu, pravím: jen počkejte," napsal v reakci na zabití Usámy bin Ládina na svém blogu Asad Džihád 2, jeden z hlavních ideologů islámských extremistů. Dodal, že "svatá válka" zdaleka neskončila. Více o jeho vyjádření čtěte ZDE
Některé akce Tálibanu budou označované jako pomsta za bin Ládinovu smrt, říká český velvyslanec v Kábulu Petr Pelz. Zároveň ale zdůrazňuje, že Afgháncům není ideologie Al-Káidy vlastní a v zemi je klid.
Výsledky testů DNA označila ještě před pár hodinami agentura Reuters za prvotní. Agentura AP nyní s odvoláním na americkou vládu oznámila, že je bin Ládinova totožnost bezmála stoprocentní.
Podle odborníků ale analýza DNA trvá nejméně tři dny. Spekuluje se proto, že americké komando zlikvidovalo šéfa Al-Káidy už během minulého týdne, nikoli dnes.
Po smrti teroristického vůdce Usámy bin Ládina je svět bezpečnější a lepší, řekl dnes v Bílém domě americký prezident. V prvním veřejném vystoupení od svého nedělního oznámení zprávy o zabití nejhledanějšího teroristy dodal:
"Naše země dodržela svůj závazek, že dohlédne na to, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost," Událost podle něj zároveň Američanům připomněla, že není nic, čeho by nemohli dosáhnout a dnešek je pro Spojené státy "dobrým dnem".
Tvrdí to libyjští povstalci a vyzývají Spojené státy, aby Muammara Kaddáfího zneškodnily stejně jako vůdce Al-Káidy. "Jsme velmi šťastní a čekáme na další krok. Chceme, aby Američané udělali to samé Kaddáfímu," prohlásil mluvčí povstalců s tím, že stoupenci Al-Káidy bojovali proti nim. Kaddáfí naopak tvrdí, že se rebelové Al-Káidou inspirovali.
Prezidentův vicekancléř Petr Hájek v reakci na zprávy o zabití vůdce Al-Káidy řekl, že "bin Ládin je mediální fikce". Uvedl to server Parlamentní listy. "Je to stejně věrohodné jako jeden po letech náhle objevený či zveřejněný rodný list," řekl s narážkou na nedávno publikovaný dokument potvrzující, že se Barack Obama narodil na území USA.
"Je to moderní pohádka pro dospělé," dodal k osobě Usámy bin Ládina. Více čtěte ZDE
Pentagon zveřejnil podrobnosti ohledně pohřbebního obřadu zabitého bin Ládina: "Přípravy na pohřeb na moři začaly v 7:10 SELČ a skončily v 8:00 SELČ. Tělo zesnulého bylo omyto a položeno na bílé plátno, pak jsme ho umístili do pytle se závažím. Jeden z vojáků přečetl připravené náboženské poznámky, které rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když dočetl, položili jsme tělo na připravené prkno, které jsme převrátili, načež tělo zesnulého sjelo do moře."
"Kdybychom byli schopní dopadnout ho živého, udělali bychom to," řekl o zabití bin Ládina poradce americké vlády pro boj proti terorismu John Brennan. Bin Ládin se podle jeho slov zajetí bránil, vypukla přestřelka a při ní byl nejhledanější terorista světa spolu s dalšími spolupracovníky zabit.
Poradce Brennan dodal, že vyslání specialistů na nebezpečnou misi bylo z Obamovy strany "jedním z nejkurážnějších rozhodnutí, jaká v poslední době američtí prezidenti učinili". Brennan také uvedl, že celá akce proběhla bez vědomí pákistánské armády.
Brennan prohlásil, že zatím není jasné, zda terorista měl nějakou podporu uvnitř pákistánských bezpečnostních složek. Spojené státy ale tuto možnost prověřují.
Američané se při identifikaci nejhledanějšího teroristy světa neomezují na testy DNA. Bin Ládinovu totožnost tak potvrdilo například porovnání obličejových rysů muže usmrceného v Pákistánu s bin Ládinovou fotografií.
Dalším vodítkem byla pro Američany slova ženy, pravděpodobně jedné z bin Ládinových manželek, která údajně teroristu během vojenského zásahu označila jménem. Členové zvláštního komanda prý také bin Ládina identifikovali vizuálně.
Poradce pro protiteroristické operace John Brennan také řekl, že Usáma bin Ládin se během přestřelky snažil schovat za ženy. "V tom objektu byla rodina a do linie palby se dostala i žena, která byla údajně použita jako štít pro krytí bin Ládina," prohlásil během brífingu ve Washingtonu. Není však zřejmé, zda vůdce Al-Káidy kryla z vlastní vůle nebo byla "nastrčena".
Při akci podle jeho slov kromě bin Ládina zemřela tato žena - podle všeho teroristova manželka - dva muži, pravděpodobně kurýři Al-Káidy a "ještě jedna osoba".
Americká vláda také nyní zvažuje, zda zveřejní některé fotografie ze zásahu.
Dům, ve kterém se skrýval Usáma bin Ládin byl podle Brennana jasně odlišný od všech ostatních budov v okolí a "připomínal pevnost". Podle jeho slov proto nyní Američané prověřují, proč tento objekt nevzbudil podezření už dříve.
Americké speciální síly si prý postavily repliku celého objektu, kde na zásah vojáci trénovali.
Spojené státy jsou přesvědčeny o tom, že se v Pákistánu nadále nachází nejméně 12 čelných představitelů Al-Káidy. Podle agentury Reuters to dnes řekl Mike Rogers, šéf výboru pro kontrolu zpravodajských služeb v americké Sněmovně reprezentantů.
"Jsme přesvědčeni, že z 20 čelných představitelů Al-Káidy jich nejméně dvanáct cestuje někde po Pakistánu," řekl Rogers novinářům. "Je pro nás nesmírně důležité, abychom udrželi vztah (s Pákistánem), tak abychom mohli pronásledovat ty, o nichž víme, že představují nebezpečí pro Spojené státy."
Z večerního vyjádření protiteroristického poradce Bílého domu Johna Brennana vyplynulo, že prezident Barack Obama stál v souvislosti se zásahem v Pákistánu před obtížným rozhodnutím. Ne všichni bezpečnostní poradci s útokem souhlasili a tajné služby nedokázaly s jistotou říci, že se ve vytipovaném objektu bin Ládin skutečně skrývá.
"Když stál prezident Obama před možností jednat, musel zhodnotit význam informací a pak učinit jedno z nejkurážnějších rozhodnutí, jaké v poslední době jakýkoliv prezident učinil," řekl Berannan.
Podle agentury Reuters možná bin Ládina prozradilo to, že jeho rozlehlý úkryt neměl moderní komunikační spojení. Velký objekt městského typu v posádkovém městě Abbottábádu, asi jen 60 kilometrů severně od Islámábádu, nebyl připojen k internetové a telefonní síti.
Henry Wilkinson, londýnský bezpečnostní konzultant, soudí, že absence komunikačních prostředků mohla být při plánování útočné operace vodítkem. "Žádný telefon ani internet, to je dost zvláštní a muselo to vyvolat pozornost vyšetřovatelů," řekl.
Podle amerických oficiálních zdrojů byl útok na opevněnou třípatrovou budovu odstartován po čtyřech letech sledování jednoho z nejvěrnějších bin Ládinových emisarů, na kterého americké agenty upozornil jeden z mužů zatčených po útocích na New York a Washington v září 2001.
V tuto chvíli končíme s on-line přenosem, situaci ale nadále sledujeme. V noci přednese projev americký prezident Barack Obama, podle agentury AP armáda USA zřejmě zveřejní video z "pohřbu" Usámy bin Ládina. Diskutuje se také o publikaci některých záběrů ze zásahu v Pákistánu.
List The Economist už napsal, že dopadení nejhledanějšího teroristy světa bude zřejmě pro Baracka Obamu znamenat znovuzvolení v příštích prezidentských volbách. Zpracujeme pro vás i další ohlasy amerických a světových komentátorů. Sledujte proto i v úterý aktuální zpravodajství na IHNED.cz.
Děkujeme za pozornost.
Barack Obama: Usáma je mrtev
Usáma bin Ládin a 11. září
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist