Vrcholní politici z celého světa postupně blahopřejí Spojeným státům k jejich velkému úspěchu na poli boje proti organizovanému zločinu. Nejhledanější terorista současnosti Usáma bin Ládin byl zabit. "Ta zpráva přinese lidem ve světě velkou úlevu," řekl dnes britský ministerský předseda David Cameron. "Svět může nyní lépe dýchat připojil se Izraelský prezident Šimon Peres.

"Usáma bin Ládin byl odpovědný za nejhorší teroristická zvěrstva, jaká svět viděl - za 11. září a za mnohé (další) útoky, které stály tisíce životů, mnoho z nich britských. To, že byl vypátrán a že už nebude moci pokračovat ve svém globálním teroristickém tažení, je velký úspěch," uvedl britský premiér v prohlášení.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé označil likvidaci vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina za "vítězství všech demokracií, které bojují proti odpornému moru terorismu". Varoval ale, že to neznamená, že hrozba atentátů mizí.

"Budeme bdělejší než kdy dřív. Teroristická hrozba je vysoká, jak jsme to bohužel viděli před několika dny v Marrákeši. Boj proti té nejhorší zbabělosti, jakou jsou útoky na nevinné, zajisté nekončí," řekl ministr.

Facebook

"Nikdo neříká, že se zastřelením OBL něco změní ze dne na den a že se tím vyřeší to, že tam většina lidí nemá co jíst. Samozřejmě, že ne. Samozřejmě, že v té síti ho už dávno někdo nahradil, ale ten někdo nevystupuje každý týden v televizi, není to 'ikona', která těm lidem bude do hlavy hustit nesmysly typu 'za vaší situaci může Západ'."

Diskutující Vilém Č. Do debaty na Facebooku se můžete zapojit ZDEPři čtvrtečním teroristickém útoku v Marrákeši zahynulo 15 lidí, z toho skoro polovina Francouzů. Francii ohrožuje severoafrická větev Al-Káidy, takzvaná Al-Káida v muslimském Magribu.

Úspěch pro celý svobodný svět

Také izraelští politici poblahopřáli Spojeným státům k operaci, při níž byl v neděli zabit terorista Usáma bin Ládin. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že se Izrael připojuje k americkým oslavám likvidace nejhledanějšího teroristy světa.

"Premiér blahopřeje prezidentovi Baracku Obamovi k tomuto vítězství spravedlnosti, svody a hodnot sdílených demokratickými zeměmi, jež společně bojovaly proti terorismu," sdělil Netanjahu v prohlášení.

Prezident Šimon Peres řekl, že dopadení "šéfa Al-Káidy je úspěch nejenom pro USA, ale pro celý svobodný svět, který může teď po vykonání zaslouženého, i když opožděného trestu nad bin Ládinem lépe dýchat".

"Dostali jsme ho!"

Oslavnými titulky hlásí zprávu také americké zpravodajské servery. The New York Post zvolil vítězné: "Dostali jsme ho!", zatímco The Huffington Post jen konstatoval: "Mrtev."

Američané po celé zemi se sešli kolem televizních obrazovek. "Tohle uzavírá kapitolu v globální válce proti terorismu, která vymezila jednu generaci," komentoval NBC Richard Engel.