Patřil k papežům, který v době svého pontifikátu, kanonizoval největší počet nových blahoslavených a svatých v dějinách církve. Kongregaci pro otázky svatořečení se proto někdy přezdívalo "továrna na svaté".

Jan Pavel II. se následně sám 1. května zařadil mezi církevní osobnosti, které byly blahořečeny. Tato "formalita", které přímo na Svatopetrském náměstí v Římě sledovaly statisíce lidí, je v římskokatolické církvi nezbytným krokem před svatořečením, tedy prohlášením za svatého.

Mezi osobami, které byly v posledních letech prohlášeny za blahoslavené či svaté patří:

Josemaría Escrivá de Balaguer 

Španělský duchovní, který v říjnu 1928 založil laickou organizaci Opus Dei (Dílo Boží), jejímž cílem je uplatňování křesťanské víry v každodenním životě. Bývá považována za nejmocnější katolickou lobbistickou organizaci, sdružující elitu věřících. Balaguer, jenž zemřel v červnu 1975, byl blahořečen v roce 1992. Prohlášen za svatého byl o deset let později.

Matka Tereza z Kalkaty 

Řádová sestra s albánskými kořeny zasvětila svůj život nezištné pomoci chudým a nemocným v Indii, kde založila kongregaci Misionářek milosrdenství. Za svůj příkladný a obětavý život získala Nobelovu cenu za mír. Zemřela v září 1997 náhle v sedmaosmdesáti letech na zástavu srdce. Blahořečena byla po šesti letech.

Karel I.

Prohlášení posledního rakouského císaře a uherského krále za blahoslaveného vyvolalo v Rakousku smíšené reakce. Kritici upozorňovali, že panovník, který vládl od roku 1916 do rozpadu monarchie v roce 1918, byl zodpovědný za nasazení bojového plynu v první světové válce. Podle Vatikánu naopak usiloval o mír, pomáhal chudým a vedl duchovní život. Navíc s osobou císaře, jenž zemřel v exilu v roce 1922, souvisel nejméně jeden zázrak; jeptišce, která se k němu modlila, zmizely křečové žíly. Blahořečen byl v říjnu 2004.

498 Španělů zavražděných v letech 1934 až 1937

Členové nejpočetnější skupiny osob, jež kdy byla blahořečena, přišli o život ve španělské občanské válce a během událostí, které jí předcházely. Mezi těmi, kdo za svou víru zaplatili smrtí, byli mimo jiné dva biskupové, 24 kněží a 462 řeholníků a řeholnic. Papež Jan Pavel II. již předtím uznal za mučedníky dalších 471 obětí ze Španělska ve 30. letech. Blahořečeni byli v říjnu 2007.

Jerzy Popieluszko

Kněz a zastánce polského nezávislého odborového hnutí Solidarita byl v říjnu 1984 brutálně zavražděn příslušníky tajné policie. Jeho pohřeb se stal jednou z největších demonstrací proti polskému komunistickému režimu. Pro blahořečení Popieluszka, které se odehrálo v červnu 2010, nebylo potřeba, aby učinil zázrak, protože šlo o mučedníka.

John Henry Newman

Newman se v 19. století účastnil anglikánského reformního hnutí, v roce 1845 však konvertoval ke katolicismu. Bývá označován za jednoho z největších teologů 19. století. Newman byl první osobou, kterou v září 2010 osobně blahořečil současný papež Benedikt XVI. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist