Bývalý papež a Jan Pavel II. byl prohlášen za blahoslaveného.

Stalo se tak na mši, kterou ve Vatikánu před zraky statisíců poutníků slouží jeho nástupce Benedikt XVI. Velká část věřících přijela z Polska, odkud Jan Pavel II. pocházel.

Ve Vatikánu jsou i čeští arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner.

Blahořečení je v katolické církvi nezbytný krok předcházející prohlášení za svatého. Aby byl člověk označen za blahoslaveného, musí církev uznat, že učinil zázrak.

Nadšení Poláků nezná mezí

Statisíce lidí v Polsku se dnes ráno sešly na náměstích v různých městech, aby sledovaly přenos z vatikánského blahořečení svého nejznámějšího krajana - bývalého papeže Jana Pavla II. Pro velkou většinu Poláků i šest let po smrti představuje obrovskou morální autoritu.

Asi 100 tisíc věřících přišlo do svatyně Božího milosrdenství v krakovské čtvrti Lagiewniki, intimnější ráz mají slavnosti ve Wadowicích, kde Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. přišel v roce 1920 na svět. Sem dnes přijel i premiér Donald Tusk s manželkou Malgorzatou. Prezident Bronislaw Komorowski je přímo na slavnosti ve Vatikánu.

V případě bývalého papeže bylo za zázrak označeno vyléčení francouzské řádové sestry Marie Simon-Pierre, která trpěla Parkinsonovou chorobou. Uzdravila se poté, co se její společnice modlily k Janu Pavlovi II., který v závěru života trpěl stejnou nemocí.

Jan Pavel II. stál v čele katolické církve čtvrt století. Beatifikován je nezvykle brzy, od jeho smrti uplynulo teprve šest let a jeden měsíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist