Princ William se v pátek oženil se svou snoubenkou Kate Middletonovou. Po řadě spekulací nakonec Buckinghamský palác prozradil, že páru bude po svatbě udělen titul vévoda a vévodkyně z Cambridge.
Po stovkách hostů, kteří se do Westminsterského opatství sjeli, přijel nejdříve princ William, poté celá jeho královská rodina, na jejímž samém konci z auta vystoupila i královna Alžběta II. Kate přijela jako poslední, jen pár minut před samotným obřadem.
Snad všechny britské ženy i módní kritici čekali na chvíli, kdy Kate Middletonová vystoupí z auta a ukáže tak celému světu svatební róbu, kterou až do poslední chvíle pečlivě skrývala. Po řadě "ověřených informací" se nakonec potvrdily domněnky, že je navrhla Sarah Burtonová, návrhářka značky Alexander McQueen.
Přípravy i celý obřad jsme sledovali on-line ZDE
Do chrámu Kate doprovázel její otec, který ji přivedl princi Williamovi až před oltář.
"Vypadáš úžasně, zlato", řekl princ William důvěrně své snoubence ve chvíli, kdy ji poprvé uviděl ve svatebních šatech. Větu odečetla ze rtů podle deníku The Daily Telegraph hluchoněmá Tina Lanninová ze společnosti O'Malley Communications.
Podobně i princ Harry, Williamův bratr a svědek, s napětím ve chvíli, kdy prostor v katedrále prozářily nevěstiny světlé svatební šaty, řekl: "Paráda, už je to tady."
Po úvodních slibech a navléknutí snubního prstýnku na prst Kate i očekávaného "Ano" pokračovala mše s požehnáním od arcibiskupa z Canterbury.
Tradiční balkonová scéna
Celý obřad trval okolo sedmdesáti minut a vyvrcholil odchodem kněží z chrámu a následné povinné úkloně novomanželů před královnou Alžbětou II. Princ William a jeho choť poté nastoupili do otevřeného kočáru vykládaného zlatem a zamířili do Buckinghamského paláce, kde byla připravena malá recepce pro nejbližší rodinu a přátele.
Oficiální část skončila balkonovou scénou, kdy královská rodina v čele v novomanželi vystoupila na balkon a William a Kate se poprvé oficiálně políbili.
Po balkonové scéně následovala svatební hostina, na kterou bylo pozváno 650 hostů. Ústředním chodem a hlavní ozdobou byl osmipatrový svatební dort s 900 květinovými ornamenty, jehož autorkou byla renomovaná cukrářská odbornice Fiona Cairnsová.
Svatební menu
Slavnostní menu sestávalo například z cornwallského krabího salátu na citronových palačinkách, kachny s ovocným čatní nebo rulády s kozím sýrem a karamelizovanými ořechy. Podával se i uzený skotský losos nebo skotské langusty, servírovaly se také křepelčí vejce s velšským celerovým salátem, uzená treska a samozřejmě yorkshirský pudink. Všechny použité ingredience byly domácí, tedy britské.
Na nejsledovanější královskou svatbu od obřadu prince Charlese a jeho snoubenky Diany Spencerové v roce 1981 se připravovaly tisíce Britů. Mnoho z nich poslední dny trávili přímo v ulicích Londýna, aby zažili tu pravou "svatební horečku". Už od rána se pak scházeli podél celé trasy, aby mohli jen na okamžik královský pár spatřit.
Obřad přenášely televizní společnosti do 180 zemí, mezi nimi i v Keni, kde se pár zasnoubil. Počet zemí je trojnásobný ve srovnání se sňatkem Williamových rodičů, prince Charlese a Diany v roce 1981.
On-line reportáž
První hosté do Westminsterského opatství přijíždějí už od půl deváté londýnského času. Okolo desáté hodiny by se pak měla začít scházet královská rodina a těsně před samotným obřadem, který je naplánován na jedenáctou hodinu, by měla konečně přijet i samotná Kate Middletonová.
Obřad by měl trvat zhruba hodinu a čtvrt. Poté se novomanželé, následovaní povozy královny Alžběty II., rodičů a svědků, vydají v otevřeném kočáře směrem k Buckinghamskému paláci. Tam je pro nejbližší hosty připravena polední recepce.
Okolo 14:25 SELČ se pak novomanželé s královnou a rodinami objeví na balkóně paláce a přijde očekávaný polibek. Následovat má přelet stíhaček Královského vojenského letectva.
Někteří hosté jsou pozváni ještě na večeři. Následuje rovněž v paláci taneční večer "pro novomanžele, jejich blízké přátele a rodinu".
Nepotvrzený odhad nákladů na svatbu je 20 milionů liber (přes 542 milionů korun). Protože Británie prožívá špatné ekonomické časy a odborníci se přou, zda přínos v turistice bude větší než ztráty způsobené mimořádným dnem volna, který kvůli jedinečné svatební události vláda vyhlásila.
Stejně se debatuje také o tom, zda tak velkolepě pojatá královská svatba je v nynějších časech vhodná, nebo naopak lidem zvedne náladu.
Londýnská policie ve čtvrtek pozdě večer zatkla tři osoby v souvislosti s bezpečnostními akcemi
před dnešní svatbou prince Williama a Kate Middletonové. Zadrženi byli dva muži ve věku 68 a 45 let a šedesátiletá žena. Trojice je pod dohledem na jedné z místních policejních služeben.
Situaci okolo královské svatby pro vás komentuje Irena Zemanová, vedoucí kulturní rubriky HN:
Jedna z předních britských organizátorek svateb prohlásila: "Jsme pořád konstituční monarchie, milujeme tradice a pompéznost, když jde o krále a jeho rodinu. William bude naším králem. Jeho svatbu máme slavit a má ho slavit celý Commonwelth a celý svět."
Na poklidný průběh svatebního obřadu dohlíží pět tisíc policistů Scotland Yardu. Obecně se nejčastěji mluví o hrozbě severoirského terorismu, muslimských radikálů, případně o protestech protimonarchistických nebo anarchistických skupin.
Irena Zemanová: Před několika minutami bylo zveřejněno, jaký titul obdrží princ William a jeho žena po sňatku: budou vávodou a vévodkyní z Cambridge. Nový titul Catherine Middletonové tedy bude Her Royal Highness (HRH, její královská výsost) Catherine Elizabeth, duchess of Cambridge.
O tom, jaké hrabství novomanželé dostanou, se dlouho spekulovalo. Nejčastěji se přitom mluvilo o Sussexu či Essexu.
Mezi hlavními hosty královské svatby je i britský fotbalista David Beckham, který do Westminsterského opatství dorazil se svou manželkou Victorií.
Národní hřebčín v Kladrubech vybral hřebce, kterým chce obdarovat prince Williama a jeho nastávající Kate Middletonovou.
Na královskou svatbu byl vytvořen speciální dress code - pro pány, kteří jsou ve vojenské službě či součástí ozbrojených sil, je povinností slavnostní uniforma, ve Westminster Abbey je jich k vidění už několik desítek.
Civilní osoby mají na sobě tzv. morning suite, tedy žaket, kvůli konání v uzavřené katedrále nemusejí mít cylindr.
Dámy mají na sobě obvykle letní vycházkové šaty, koktejlky, ale i dlouhé slavnostní róby návrhářů zvučných jmen (například partnerku prince Harryho Chelsy Davyovou oblékla italská designérka Alberta Ferretti do dlouhých modrých saténových šatů antického střihu) a naprostou samozřejmostí je v britské vysoké společnosti klobouček a ozdoby hlavy všeho druhu a všech barev, jak už je ostatně nyní v opatství vidět. Na místo už třeba dorazil fotbalista David Beckham s manželkou Victorií, kterou v sedmém měsíci těhotenství zdobí velkolepá klobouková kreace antracitové barvy.
Mezi pozvanými hosty vedle jmen jako je David Beckham nebo Rowan Atkinson známý z filmů o Mr. Beanovi jsou i pro veřejnost zcela neznámí lidé. Jedním z nich má být údajně pošťák z rodného města Kate Middletonové. Budoucí vévodkyně z Cambridge pozvala také barmana ze svého oblíbeného koktejlového baru.
Na seznamu ale naopak chybějí bývalí britští premiéři Tony Blair a Gordon Brown s manželkami. Jak uvedl mluvčí prince Williama, "neexistuje žádné pravidlo protokolu, které by nařizovalo pozvat bývalé předsedy vlády".
Manželka Tonyho Blaira Cherie se v minulosti "proslavila" především tím, že se odmítla poklonit členům královské rodiny.
Pozván nebyl ani americký prezident Barack Obama a jeho žena Michelle. Prý kvůli přísným bezpečnostním opatřením, která by jeho návštěvu musela provázet.
Irena Zemanová: Slavní hosté v opatství přibývají - na místě je David Cameron i bývalý premiér John Major. To, že Tony Blair pozván nebyl, připisují analytici osobní nechuti prince Williama k bývalému premiérovi. V roce 1997 se v jeho očích nepřijatelně proslavil na úkor smrti princovy matky Lady Diany Spencerové.
Tu Blair označil za "princeznu všech" (People´s Princess), čímž si vydobyl obří popularitu davu, ale malou radost královské rodiny, která humbuk okolo Dianina tragického úmrtí nesla těžce.
Z Clarence House právě vyjel automobil, v němž jede princ William a princ Harry, jeho svědek. Oba jsou v uniformách, princ William má červenou uniformu se šerpou coby vrchní velitel irské gardy.
Přímý přenos královské svatby nabízí kromě televizních stanic z celého světa také internetový kanál YouTube, který nechal vytvořit speciální stránku, na které on-line přenos běží.
Společně se svým bratrem princem Harrym se princ William v chrámu nejdříve neformálně pozdravili s hosty, poté se oba odebrali do zadní části opatství, kde se už budou připravovat na samotný obřad.
K Westminsterskému opatství mezitím míří zahraniční královské rodiny. Mezi nimi je například dánská královna, jeden z nejbohatších mužů světa, brunejský sultán, sultán z Ománu, monacký kníže Albert II., thajská princezna, ale též Williamovi bratranci a sestřenice a jeho strýc Herbert Spencer.
Odhady v britských médiích mluví o tom, že královská svatba vyšla na desítky milionů liber, některé dokonce až na 150 milionů liber. Část hradí královská rodina, část pak jde ze státního rozpočtu (odtud zejména výdaje na bezpečnost a zvýšená bezpečnostní opatření i v dopravě v Londýně, zatímco rodina svatebčanů hradí organizaci, slavnostní recepce, výzdobu - Westminsterské opatství kromě květin zdobí i vzrostlé stromy - a další program).
Ohromná částka však naopak proudí do Británie, kam na slavnostní svatbu přijely desetitisíce turistů.
Ve Westminsterském opatství už je i matka Kate Middletonové Carole a bratr nevěsty James.
V koloně z Buckinghamského paláce právě vyjeli členové královské rodiny: Charlesovi sourozenci, Princ Edward, hrabě z Wessexu s manželkou Sophií a princ Adrew, vévoda z Yorku, s dcerami Beatrice a Eugenií.
Jejich matka, Sarah Fergusonová, na svatbu Williama a Kate pozvána nebyla, protože manželství Andrewa a Sarah, proslavené řadou skandálů, bylo před lety rozvedeno.
Princ William se svým bratrem princem Harrym před Westminsterským opatstvím
Buckinghamský palác právě opustila královna Alžběta II. s manželem Philippem, vévodou z Edinburghu.
Královna Alžběta II. má na sobě citrónově žlutou elegantní toaletu s nepostradatelným kloboukem. Volba barvy je poměrně překvapivá, královna je známá svou zálibou v tlumených pudrových barvách, nebo odstínech zelené.
Do chrámu přichází otec prince Williama a následovník trůnu princ Charles. Doprovází ho jeho manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu.
Kate Middletonová si upravuje v autě šaty a vydává se na cestu z hotelu Goring. Ačkoliv není příliš vidět, je zřetelný dlouhý závoj, tiára a krajková toaleta s dlouhými rukávy.
Nevěsta má zakrytou tvář závojem, nicméně za skly jejího vozu je vidět, že si vlasy nechala rozpuštěné a nakadeřené. Její šaty jsou podle všeho velmi uměřené a velmi tradiční
Nevěstu doprovodí k oltáři její otec.
Tiára, kterou má nevěsta na sobě a která přidržuje dlouhý závoj, je diadém z královského pokladu a byla Kate propůjčena od samotné královny Alžběty II. speciálně pro tuto příležitost.
K Westminsterskému opatství právě přijela Kate Middletonová, budoucí vévodkyně z Cambridge. Celou cestu ji vítal nadšený dav přihlížejících.
K autu Kate Middletonové přichází její sestra Pippa, která ji nese téměř třímetrovou vlečku.
Nevěsta vystupuje před Westminster Abbey. Kate Middletonová má na sobě dlouhou krajkovou róbu smetanově bílé smetanové barvy s širokou bílou taftovou sukní a dlouhou vlečkou. Živůtek tvoří korzetový vršek zakrytý krajkou a dlouhé krajkové rukávy. Sukně i vlečka jsou velmi jednoduché, bez výšivek a aplikací.
Boční chodbou před oltář přichází princ William. Jeho snoubenka Kate v doprovodu svého otce ho pomalu následuje.
Princ William i Kate Middletonová jsou před oltářem a čekají na zahájení svatebního obřadu. Po boku Williama stojí jeho bratr princ Harry, vedle Kate je její otec.
Pár oddává arcibiskup z Canterbury.
Snoubenci si právě přede všemi vyměnili slib věrnosti ve zdraví i chudobě, v nemoci i ve zdraví. Poté navlékl princ William své nevěstě snubní prstýnek.
Začíná mše, na jejímž začátku přijali oba požehnání od arcibiskupa z Canterbury, který je prohlásil "mužem a ženou".
Podle odhadů královskou svatbu sleduje v přímém přenosu okolo 2 miliard lidí z celého světa.
Veronika Miškovská, módní redaktorka HN:
Sarah Burtonová, jejíž šaty Kate Middletonová nakonec zvolila, je návrhářkou značky Alexander McQueen. Od začátku byla favoritkou na prestižní zakázku. "Slečna Middletonová si vybrala značku Alexander McQueen pro krásu jejích návrhů a respekt k tradičním řemeslnýmh technikám," píše se v oficiálním prohlášení.
Krajka na šatech je vyrobena podle tradiční techniky, která se začala používat v Irsku již v roce 1820. Vlečka měří "skromných" 2,7 metru - například princezna Diana se vdávala v róbě s osmimetrovou vlečkou. Šaty připomínají svatební róbu monacké kněžny Grace Kelly, která se vdávala v roce 1956.
Hosté v chrámu společně zazpívali hymnu Spojeného království God save the Queen. Jediný, kdo nezpíval, byla sama královna Alžběta II.
Princ William Arthur Luis Windsor se svou novomanželkou Catherine Elizabeth, vévodkyní z Cambridge, vykonali první formální povinnost po sňatku, obřadnou úklonu panovnici, tedy Williamově babičce Alžbětě II.
Tato pro laika vlastně nenápadná úklona má mnohaletou tradici a pečlivě předepsaný průběh a podobu a vyjadřuje podřízení následníka trůnu vládnoucímu panovníku.
Po povinné úkloně před královnou alžbětou II. princ William s manželkou ocházejí z opatství před chám, kde je už vítají tisíce nadšených diváků.
Následuje je princ Harry, který jde po boku sestry vévodkyně z Cambridge Pippy.
Novomanželé právě usedají do historického otevřeného kočáru z roku 1903 zdobeného zlatem. Díky tomu, že nad Londýnem oproti předpovědím neprší, mohli ceremloniáři zvolit tento otevřený kočár.
V případě nepřízně počasí byl v záloze připraven i zakrytý celoskleněný kočář, v němž v roce 1981 přijela na svou svatbu do katedrály sv.Pavla ženichova matka princezna Diana.
V dalších kočárech svatebního průvodu následuje královna Alžběta II. s manželem, svědci, rodiče ženicha a nevěsty a celá čirší královská rodina. Nyní je čeká slavnostní průvod centrem města. Na trasu kočáru se podívejte ZDE
Dvě elitní gardy The Life Guards a The Blues And Royals doprovázejí kočár s princem Williamem a jeho chodí.
Odborníci se shodují, že královský obřad byl esencí všech tradic a typických hodnot britské královské rodiny i odkazů k její historii, a také symbolizoval to, co hýbe současnou anglikánskou církví - střet tradice s modernitou.
Vévoda a vévodkyně z Cambridge právě vystoupili z kočáru a jdou na recepci, kterou v Buckinghamském paláci pořádá královna Alžběta II. Ta je v druhém, uzavřeném, kočáře do paláce následuje.
Zatímco odborníci komentují průběh obřadu a působivé svatební šaty od návrhářky Sarah Burtonové pro značku Alexander McQueen, které nevěsta a novopečená vévodkyně z Cambridge Catherine Elizabeth na svou svatbu s princem Williamem oblékla, v Buckinghamském paláci probíhá slavnostní recepce. Slaví se i na dalších místech planety, včetně například Prahy, kde se britská party koná v organizaci britského velvyslanectví v prostorách dobové Občanské plovárny.
Celý Londýn a dvě miliardy diváků u obrazovek se přitom těší na 14:20. V tu chvíli by měl novomanželský pár v doprovodu královny a celé královské rodiny pozdravit přihlížející z balkónu Buckinghamského paláce. Slavná a tradiční "balkónová scéna" přinese i to nejžádanější: vůbec první veřejný polibek prince Williama a jeho ženy. Na stejném místě se už veřejně líbali i Williamovi rodiče Diana a Charles, nebo Sarah Fergusonová a princ Andrew, vévoda z Yorku.
Na balkon Buckinghamského paláce právě vystoupili novomanželé Kate a princ William. Poprvé se políbili - a hned dvakrát - před zraky veřejnosti. Veřejný polibek na balkóně patří k tradicím britských královských svateb.
Při tradičním výstupu na balkon je provázela královna Alžběta II., další příslušníci královské rodiny a Middletonovi.
Novomanželskému páru složilo hold britské letectvo přeletem stíhaček i starších historických letounů ve slavnostní formaci. Uzavřená formace letounů je odkazem k tradici RAF během Bitvy o Británii v roce 1940.
Konkrétně proletěly nejprve spitfirey a hurricaney z druhé světové války a pak současná tornada a typhoony.
Královský pár opuští balkon a mizí před zraky veřejnosti. Následovat bude soukromé fotografování a další slavnostní hostina.
Na tradiční polibek čekaly v centru Londýna desetitisíce lidí, kteří se po ukončení svatebního průvodu vyhrnuli na náměstí před Buckinghamským palácem a zcela obklopili pomník královny Viktorie.
Pro tuto chvíli ukončujeme on-line reportáž z britské královské svatby. Děkujeme, že jste celou událost sledovali s námi.
Příloha ke stažení: stream.html
Svatba William a Kate
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist