Japonští vědci se rozhodli do boje s unikající radiací z Fukušimy I nasadit slunečnice. V okolí poškozené jaderné elektrárny chtějí vysázet slunečnicová pole, ktetá mají vyčistit půdu zamořenou radioaktivními látkami.
Tým japonských vědců pod vedením Masamičiho Jamašity, jehož vědecký tým pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA, chce využít schopnost slunečnic absorbovat některé látky. Včetně vysoce radioaktivního cesia 134 a 137, píše agentura ANSA.
Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale slunečnice budou vysazeny také ve školách v okruhu do 30 kilometrů. Vědci věří, že se tyto květiny rovněž stanou přirozeným symbolem obrody země.
Vláda zakázala vstup do zóny kolem Fukušimy. Zůstává tam ale 60 rodin - čtěte ZDE
Další Černobyl? Okolí elektrárny Fukušima zůstane neobyvatelné ještě desítky let - čtěte ZDE
Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek. Jediným problémem je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují zpracování rostlin jako použitých baterií v odpadu, které by umožnilo srazit jejich objem na jedno procento původního rozměru.
Se slunečnicemi by se pak zacházelo jako se skutečným jaderným odpadem. Jak řekl Jamašita listu Jomiuri šimbun, vědci předpokládají, že by se slunečnice zasely už na podzim.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist