Nejdříve obnovit stabilitu chladícího systému, odstranit ruiny poškozených budov, zahájení dekontaminace radioaktivní vody a zakrytí poškozených reaktorů, a poté vytažení palivových tyčí a dekontaminace okolí elektrárny. Tak ve zkratce vypadá plán řešení jaderné krize v japonské elektrárně Fukušima I.
Situace by se tak podle provozovatele, společnosti Tepco, mohla do šesti, možná až do devíti, měsíců uklidnit. Rozfázovaný plán má vést k ukončení jaderné krize. Díky tomu by se už za necelý rok mohli evakuovaní obyvatelé vrátit do svých domovů.
V prvních třech měsících bude společnost postupně snižovat hladinu úniku radiace. V dalších třech až šesti měsících chce dostat únik radioaktivního materiálu pod kontrolu. Dlouhodobě plánuje vytažení palivových tyčí ze všech šesti reaktorů a následnou dekontaminaci okolí.
Okolí elektrárny Fukušima zůstane neobyvatelné ještě desítky let - čtěte ZDE
Zakletý kruh ve Fukušimě: Radioaktivní voda bude přibývat - čtěte ZDE
Radiaci ve Fukušimě budou kontrolovat bezpilotní letouny USA a Francie - čtěte ZDE
Již o víkendu pracovníci elektrárny začali absorbovat radioaktivní materiál z moře pomocí minerálu zeolitu. Teď ještě testuje, jaký účinek tento postup bude mít.
Jak vypadá plán na řešení krize ve Fukušimě? Podívejte se:
Do tří měsíců:
- bude obnoven stabilní chladicí systém v reaktorech a úložištích s vyhořelým palivem, hladina vody bude dostačující pro úplné zakrytí palivových tyčí, injekcemi dusíku do reaktorů 1 a 3 se předejde případné explozi kvůli nadbytečnému vodíku
- bude ověřena nepropustnost nádrže reaktoru 2
- bude postavena podpůrná konstrukce pro nádrž na skladování vyhořelého paliva reaktoru 4
- budou vytvořeny skladovací prostory a systémy pro dekontaminaci radioaktivní vody
- půda kolem elektrárny bude pokryta pryskyřicí a budou odstraněny ruiny, aby se zabránilo úniku radioaktivních částic do ovzduší
Do šesti až devíti měsíců:
- reaktory budou udržovány ve zchlazeném režimu
- zahájí se dekontaminace radioaktivní vody
- budou zakryty poškozené reaktory 1, 2 a 4 (materiál nebyl upřesněn)
- bude provedena dekontaminace postižených obydlených oblastí v okolí elektrárny
Dlouhodobě:
- budou vytaženy palivové tyče z šesti reaktorů elektrárny, včetně reaktorů 5 a 6, které nebyly poškozeny, a z úložišť s vyhořelým palivem
- budou vybudovány trvalé systémy pro dekontaminaci radioaktivní vody
- okolí elektrárny bude dekontaminováno
Pomalý návrat do normálu signalizuje i obnovení nákladní dopravy. V sobotu ze tsunami silně zasaženého přístavu Sendaj odeslali vůbec první zásilku od mohutného zemětřesení z 11. března. Automobilka Toyota odtud vypravila na 300 svých aut, píše agentura Kjódó.
Do Tokia v neděli přijela vyjádřit podporu Japonsku šéfka americké diplomacie Clintonová. Při setkání s císařovnou ji oproti protokolu symbolicky políbila na tvář a s císařem Akihitem si stiskla ruku. Vyhnula se také běžnému druhu japonského pozdravu, kterým je úklona.
Spojené státy do Japonska vyslaly již dříve 20 tisíc vojáků a desítky letadel, které pomáhají při zkoumání severovýchodního pobřeží a odkrývání milionů tun sutin. V zemi působí i američtí experti na jadernou energii.
Severovýchod Japonska postihlo 11. března nejsilnější zemětřesení v jeho historii, které vyvolalo přívalovou vlnu tsunami a způsobilo vážné poškození jaderné elektrárny Fukušima. Více než 28 tisíc lidí zemřelo nebo je pohřešovaných.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist