Zvláštní zpravodaj OSN pro případy mučení Juan Mendez kritizoval v pondělí Spojené státy za to, že mu neumožňují dostatečný přístup k vězněnému vojínovi Bradleymu Manningovi. Kritiku od zpravodaje pro případy mučení si přitom obvykle vyslechnou spíše zástupci diktátorských režimů.

Třiadvacetiletý Manning je podezřelý, že předal tajné americké vojenské a diplomatické dokumenty serveru WikiLeaks, který je poté zveřejnil.

„Jednám na základě stížnosti, že režim tohoto zadrženého lze považovat za kruté, nehumánní a ponižující zacházení nebo mučení,“ řekl Mendez listu The Guardian. A postěžoval si, že Pentagon mu neumožní setkání s vězněm bez přítomnosti dozorce, na což má jako zpravodaj OSN právo. Jedině tehdy se totiž zadržovaný nebojí říci vše, co má na srdci.

Obvinění: Spiknutí s nepřítelem

Mendez o možnostech svého přístupu jednal v pátek i s představiteli amerických ministerstev obrany a zahraničí. Představitelé obou úřadů mu ale dali najevo, že na jeho přístupu k podezřelému se nebude nic měnit.

Manning podle vyšetřovatelů ukradl během svého působení v Iráku z vojenských databází statisíce tajných dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu a také americké diplomatické depeše za posledních deset let. Materiály údajně předal WikiLeaks.

V polovině loňského roku byl mladík kvůli úniku informací zadržen a obviněn ze spiknutí s nepřítelem. Hrozí mu až doživotní vězení.

Manningovi právníci si stěžují na podmínky, za nichž je vojín zadržován. Mladík je údajně sám v cele a je v ní držen 23 hodin denně. V noci mu dozorci odebírají oblečení. Podle armády je to nutné, protože Manning by se podle psychologů mohl pokusit o sebevraždu.

 

Způsob Manningova zadržování kritizovala i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Bývalý mluvčí americké diplomacie Philip Crowley rovněž varoval, že podmínky Manningova věznění mohou poškodit důvěryhodnost procesu s ním. Kvůli výrokům ke kauze Cowley ale v březnu rezignoval.

 

Mluvčí Pentagonu Dave Lapan však kritiku popírá – Manning je prý zadržován ve stejných podmínkách jako další vězni s maximální ostrahou. „Může přijímat návštěvy, dostávat i posílat poštu, dívat se na televizi, cvičit mimo celu a navštěvovat lékaře a psychiatry,“ tvrdí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist