Jeho scénář metod, jak bez násilí svrhnout režim, patří k základním textům pro vůdce "facebookových" protestů od Egypta přes Írán až po Čínu. Školil disidenty v Barmě, na Ukrajině, v Gruzii i v Srbsku, před pádem režimu Slobodana Miloševiče. V Kataru se jeho myšlenky vyučují na akademii, kde je studovali mladí vůdci revoluce v Káhiře a Tunisku.

V rodné Americe je přitom politolog Gene Sharp téměř neznámý - a s internetem se teprve učí zacházet.

Třiaosmdesátiletý důchodce, jenž zasvětil kariéru studiu nenásilných hnutí od dob legendárního Inda Mahátmy Gándhího, pěstuje orchideje v laciném domku na předměstí Bostonu, k poslání e-mailu potřebuje návod, a zároveň na CNN potěšeně sleduje, co jeho "učedníci" způsobují.

"Nepřestávám nad tím žasnout," řekl listu Wall Street Journal.

Sharpův manuál "198 metod nenásilné akce" byl už přeložen do osmadvaceti jazyků, včetně arabštiny a perštiny.

Popisuje nenásilné metody od hladovky, pořádání voleb pro zábavu, dávání revolucím jména a barvy (jasmínová, oranžová, šafránová...), až po ty méně obvyklé, jako třeba "svléknutí šatů na protest" či využívání pohřbů k politickým projevům.

Vznikl zkrácením jeho nejznámější studie "Od diktatury k demokracii" (1993).

Na školení u Srbů

Odezvu má i u Arabů. Egyptská bloggerka Dalia Zijádová popisuje, že se účastnila Sharpova semináře a posléze je sama organizovala jak pro egyptské, tak pro tuniské aktivisty.

Ti si pak vyrobili pro boj s Mubárakem podobné logo (zatnutou pěst), jaké používali mladí Srbové z hnutí Otpor, když se Sharpovým manuálem svrhávali Miloševiče.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.