Muammar Kaddáfí a jeho rodina se až doposud bránili jakékoli změně v čele Libye. Teď to ale vypadá, že někteří jeho synové jsou pro jeho odstoupení.

Nejméně dva ze synů libyjského vůdce totiž navrhují přechod k ústavní demokracii. A ten konec Kaddáfího vlády předpokládá, napsal list New York Times.

Jak pro deník uvedl nejmenovaný diplomat i jeden z v libyjských vládních činitelů, pokud k tomu dojde, předání moci bude řídit Kaddáfího syn Sajf Islám. Jestli s tímto plánem osmašedesátiletý Kaddáfí souhlasí, nikdo zatím nepotvrdil. "Ale jedna osoba blízká synům naznačila, že to vypadá, že otec souhlasí," píše list.

Sajf Islám, který promoval na prestižní londýnské univerzitě, býval označován za budoucnost Libye. Během únorových protestů ale ukázal světu i svou druhou tvář. Hned při prvních střetech demonstrantům pohrozil, že pokud se nestáhnou, potečou potoky krve. A své hrozby od té doby několikrát zopakoval.

Nyní ale podle amerického listu přišel čas na změnu. Sajf Islám a jeho mladší bratr Saadí prý chtějí pokročit kupředu a změnit zemi už bez svého otce, tvrdí jim blízké osoby. Na rozdíl od svých bratrů Chámise, jenž vede Kaddáfího milice, a Mutasima - hlavního Sajfova rivala v boji o následovnictví, kteří razí tvrdý postup, se tak snaží uklidnit situaci v zemi.

Že plukovník stojí o zastavení bojů, naznačuje i návštěva jeho ministra pro evropské záležitosti v Aténách. Abdal Atí Ubajdí se tam v pondělí setkal s premiérem země Georgem Papandreem a podle agentury Reuters mu řekl, že si Libye s boji přeje skutečně skoncovat.

"Zdá se, že libyjské úřady hledají řešení," řekl řecký ministr zahraničí Dimitris Droutsas po setkání. Řecký premiér v minulých dvou dnech o urovnání libyjského konfliktu telefonicky hovořil s nejvyššími představiteli Kataru, Británie a Turecka. Ubajdí mu také sdělil, že z Atén letí na Maltu a do Turecka.

Músá Kúsa je v Británii, Ubajdí nakonec neutekl

Jeho odjezd vyvolal spekulace o dalším odchodu člena nejvyššího libyjského vedení do exilu. Přes Džerbu totiž ve středu do Británie uprchl libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa. Ubajdí ho dokonce doprovázel, ale nakonec se vrátil do Tripolisu.

Zdroje z Ligy arabských států (LAS) zároveň agentuře AFP sdělily, že významný libyjský diplomat Alí Abdal Salám Trikí složil funkci stálého libyjského zástupce při OSN a Kaddáfího zahraničněpolitického poradce. Trikí byl v minulých letech ministrem zahraničí a velvyslancem své země v Paříži, v roce 1999 sehrál klíčovou roli v založení Africké unie a působil jako prostředník při urovnávání řady afrických konfliktů.

Do města Benghází, které je hlavním táborem povstalců, podle agentury AFP v pondělí přiletěla britská delegace. O čem zástupci s rebely jednali, mluvčí povstalců odmítl upřesnit. Mise to prý ale byla "tajná". Britské ministerstvo zahraničí ale později uvedlo, že cílem byl "sběr informací".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist