Tribunál: Útoky na civilisty byly plánované

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu (ICC) má prý důkazy, že režim Muammara Kaddáfího plánoval potlačení protestů zabíjením civilistů. V úterý to řekl žalobce tribunálu Luis Moreno-Ocampo.

"Plán byl použít slzný plyn a pak (pokud selže)...střelbu," popsal Moreno-Ocampo úvahy libyjské vlády reagující na nepokoje v Tunisku a Egyptě.

Závěry vyšetřování má ICC předat OSN 4. května, očekává se, že poté budou vydány příslušné mezinárodní zatykače.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v těchto dnech vyslýchá Libyjce žijící ve Spojených státech. Obává se teroristického útoku, který by proti Američanům mohl za jejich podíl na současné vojenské operaci proti jeho režimu zorganizovat libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Kromě toho se američtí vyšetřovatelé snaží zjistit informace, jež by spojencům pomohly při jejich intervenci, napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

Podle amerických odborníků na terorismus je riziko útoku podporovaného Tripolisem o něco vyšší v Evropě než ve Spojených státech.

Po stopách jejich případné přípravy se tak pátrá na obou stranách Atlantiku. Agenti FBI s výslechy Libyjců podle informací WSJ začali tento týden. Nejprve se zaměřují na lidi s profesními nebo osobními vazbami na Libyi, celkem by tak mohli zkontaktovat tisíce lidí.

Cena za letecké útoky: půl miliardy dolarů

Státní tajemník pro vojenské letectvo Michael Donley mezitím oznámil, že nasazení zhruba 50 bojových a 40 podpůrných letounů nad Libyí přišlo Američany denně na čtyři miliony dolarů (65 milionů korun). Celkem k dnešnímu dni stála letectvo Spojených států účast v bojích o Libyi 75 milionů (1,28 miliardy korun), celou americkou armádu (vedle letectva především námořnictvo) pak přes půl miliardy (8,6 miliardy korun).

Rozhodnutí zastavit o víkendu bojové údery proti vojskům věrným Muammaru Kaddáfímu sice americké výdaje podstatně sníží, ale zatím podle Donleyho není jasné, o jakou částku. Americké letouny se v těchto dnech začaly vracet na evropské základny, kde zůstanou v bojové pohotovosti pro případ nového nasazení.

Irácká inspirace

Právě vojenská operace USA a evropských zemí by podle FBI mohla libyjský režim přivést k myšlence odplaty ve formě teroristického aktu. Kaddáfí se v minulosti nerozpakoval použít násilí proti svým protivníkům v zahraničí. Nechal například vraždit protivníky svého režimu. Na dnešek také připadá 25. výročí útoku v berlínskému klubu La Belle, kam se chodili bavit američtí vojáci. Bomby nastražené libyjskými agenty tam tehdy zabily tři lidi a dalších 229 zranily. Důvodem útoku byl zřejmě předchozí námořní střet amerických a libyjských plavidel, při kterém zemřelo 35 Libyjců.

FBI podle deníku výslechy nereaguje na bezprostřední hrozbu. Spíše se snaží zjistit, zda taková hrozba pro Američany doma i v zahraničí existuje.

Agenti úřadu přitom doufají, že v rozhovorech s Libyjci zjistí dostatečné množství poznatků pro to, aby mohli riziko útoku vyhodnotit. FBI se zároveň snaží zjistit, zda někdo naopak v USA neshromažďuje informace pro Kaddáfího. A zajímají ji také údaje o Libyi, které by se mohly hodit spojencům při postupu proti tamnímu režimu.

FBI již podobnou operaci provedla na počátku invaze do Iráku v roce 2003. Shromáždila tehdy informace o více než 130.000 lidech a stala se terčem jedné newyorské organizace zaměřující se na ochranu lidských práv, která proti ní podala žalobu. Existence operace byla dlouho tajná, organizace ale nakonec dosáhla toho, že úřad informace o ní musel zveřejnit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist