Japonská provozní energetická společnost TEPCO se dnes znovu pokouší zastavit prosakování radioaktivní vody z trhliny v reaktoru porouchané atomové elektrárny Fukušima 1. Betonem se prasklinu utěsnit nepodařilo, firma nyní podle DPA místo něj zkouší polymerní látky.
TEPCO v neděli navíc podle místních médií zasáhla zpráva o úmrtí dvou jejích zaměstnanců, kteří byli pohřešovaní od 11. března. Tito mladí lidé ve věku mezi 20 a 30 lety se podle policie stali obětí přívalové vlny cunami.
Zástupce TEPCO řekl, že tento únik může být příčinou už v minulosti zjištěného radioaktivního zamoření mořské vody v blízkosti severovýchodního pobřeží Japonska, které v březnu postihlo silné zemětřesení a tsunami.
Voda o radioaktivitě 1000 milisievertů za hodinu se nahromadila v jímce blízko u moře, zjistili v sobotu ráno dělníci. Později se ukázalo, že v jímce je asi dvaceticentimetrová trhlina a voda tudy uniká přímo do moře. Experti budou nyní znovu analyzovat radioaktivitu v moři poblíž elektrárny a odeberou vzorky na třech místech od ní vzdálených 15 kilometrů.
Již ve čtvrtek společnost TEPCO oznámila, že v moři 300 metrů jižně od elektrárny byly naměřeny hodnoty radioaktivního jódu, které 4385krát převyšovaly normu. Problém se zamořenou vodou se týká znovu druhého reaktoru.
Japonský premiér poprvé navštívil poničený region
Japonský premiér Naoto Kan v sobotu poprvé po třech týdnech od katastrofálního zemětřesení a následné vlny tsunami navštívil poničené vesnice na severovýchodě země. Informovala o tom agentura AP.
Kan přiletěl vrtulníkem do přístavního města Rikuzentaka v prefektuře Iwate. Většina z 23 tisíc obyvatel města byla zabita nebo zraněna po otřesech a následné přívalové vlně. Kolem 1300 lidí zůstává nezvěstných. Památku obětí premiér uctil minutou ticha.
"Bude to dlouhá cesta, ale vláda je s vámi. Chci také, aby se měl každý co nejlépe" řekl podle agentury Reuters jednomu z přeživších ve škole, kde je zřízeno útočiště pro evakuované.
Pátrání po nezvěstných pokračuje
Poté pokračoval do dvacetikilometrové evakuované zóny kolem poškozené elektrárny Fukušima 1. Zastavil se přitom v improvizovaném sídle operačního štábu, který řídí týmy techniků pracujících na poškozené elektrárně.
Dělníci v pátek stříkali na trosky elektrárny speciální umělou pryskyřici ve snaze zabránit tomu, aby vítr z trosek roznášel radioaktivní prach. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle agentury AFP nicméně uvedla, že situace v elektrárně je nadále velmi vážná.
Zemětřesení o síle 9,0 Richterovy škály udeřilo na severovýchodě země v pátek 11. března. Premiér den poté přiletěl do poničených oblastí a z vrtulníku obhlížel škody. Dostal se mimo jiné i nad poničenou elektrárnu, za což pak v parlamentu sklidil kritiku. Podle zákonodárců tento krok zpomalil záchranné operace, především řízené upouštění radioaktivní páry, kterým by tak technici snížili tlak v reaktoru 1.
Zamoření narůstá. Rozšiřte evakuační zónu kolem Fukušimy, radí OSN - čtěte ZDE
Ruská letadla vlétla do výsostného území Japonska. Měřila úroveň zamoření - čtěte ZDE
Agentura AFP poznamenala, že Kan měl na prohlídku poškozených oblastí zavítat již dříve. Návštěvu však zrušil, údajně kvůli špatnému počasí.
Úřady zatím potvrdily 11.700 mrtvých. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje celkem asi 25 tisíc vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády. Týmy dosud hledaly případné přeživší a těla obětí v troskách budov i na volném moři do vzdálenosti 20 kilometrů od břehu. Někde jim však v pracích bránily nebezpečně vysoké hodnoty radiace.
Japonské ozbrojené síly původně tvrdily, že pátrací akce v neděli skončí. Podle vládního činitele Jošijukiho Kotakeho citovaného AP budou pokračovat, nicméně v omezeném rozsahu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist