Wilders - Persona non grata

Osudný film

Do širšího povědomí se Wilders dostal krátkým tendenčním filmem Fitna, ve kterém cituje pasáže z Koránu a hledá přímou souvislost s teroristickými útoky v New Yorku, Madridu a Londýně. Nizozemská vláda se od snímku distancovala, Wilders obdržel výhružky smrti a dostal policejní ochranu.

Zákaz vstupu do Británie

Film Fitna vyvolal reakci i na mezinárodním poli. A Wilders se stal "personou non grata". V únoru 2009 mu tehdejší britská ministryně vnitra Jacqui Smithová zakázala vstup na území Velké Británie, kam byl na uvedení svého snímku pozván. Wilders s velkou pompou přiletěl a před televizními kamerami byl v zápětí poslán nejbližším letadlem zpět do Nizozemska. V policejním sevření ještě stihl premiéra Gordona Browna označit za "největšího zbabělce v Evropě".

Nežádoucí také v Česku

Osobní účast Wilderse na promítnutí jeho filmu nevyšla vloni na podzim ani v Česku. Wilders měl na pozvání senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) na půdě Senátu přednést přednášku na
téma "Svoboda slova a islamizace Evropy", Přemysl Sobotka ale vystoupení zarazil. Když se nepodařilo zajistit náhradní prostor, návštěva jeho níávštěva byla zrušena.

"Chci vyvézt vlastní politiku do zahraničí," řekl po nedávném úspěchu v nizozemských volbách Geert Wilders. A hned si jako první místo, kam se chce vydat, vybral Spojené státy. Přesněji New York. Přesněji tzv. Ground Zero, kde hodlá protestovat proti mešitě, která by měla v jeho blízkosti vyrůst. A termín? 11. září.

Sám Wilders o svém chystaném projevu k příležitosti devátého výročí teroristických útoků v New Yorku mluví jako o významném. "Útok na dvojčata 11. září byl útokem na celou západní civilizaci včetně Nizozemska," říká Wilders. Obviňuje přitom nizozemskou vládu, že se na chystané výstavbě mešity sama podílí. Podle něj přispěla zhruba jedním milionem eur (necelými 25 miliony korun) jedné z muslimských organizací v USA, která za stavbou stojí.

Vláda ovšem taková obvinění jednoznačně odmítla. "Měl by si dávat pozor na to, co říká," varuje ho úřadující ministr zahraničí Maxime Verhagen. Jenže muž, kterému se kvůli jeho vzhledu přezdívá Mozart, mu obratem vzkázal, že nemluví za vládu, a tak si může říkat, co chce.

Wilders, který se svou Stranou pro svobodu (PVV) výrazně uspěl v nedávných parlamentních volbách, chce kromě odmítání islámu v USA rovněž vysvětlovat roli své PVV v politice.

V Nizozemsku totiž už dva měsíce trvá povolební pat, který v podstatě nenabízí příležitost utvořit stabilní vládu. Předseda PVV je tak blízko snu každého populistického politika: mít moc a zároveň nemít přímou vládní odpovědnost. Během tichých jednání s liberály a křesťanskými demokraty se dokonce mluvilo o možnosti, že pokud by dohoda zkrachovala, mohl by se Wilders stát jedním z členů vlády. A jak prohlásil, nejvíc by se mu líbila pozice ministra zahraničí.

Po dlouhém taktizování si Wilders nakonec dokázal u jednacího stolu prosadit svou. Do koalice jeho partaj nevstoupí, křehký kabinet ale bude tolerovat. Přitom si nechal garantovat, že vláda převezme podstatnou část jeho radikálního programu, který striktně odmítá přistěhovalectví a chce v zemi zakázat Korán.

Vláda připravuje návod, jak o PVV mluvit

Nizozemští politici v současnosti hledají pozici, jak se k PVV v zahraničí stavět a jak reagovat na otázky ohledně jejího kontroverzního programu.

Jak informuje deník NRC Handelsblad, ministerstvo zahraničí již vytvořilo dokument, který diplomatům předkládá návod, jak k PVV přistupovat, pokud se jich na kontroverzní stranu v zahraničí bude někdo vyptávat.

Na adresu PVV zdůrazňuje, že svoboda projevu je jednou ze základních hodnot nizozemské společnosti, ale zároveň byť nesmí vytvářet nesnášenlivost. V souvislosti s tím mají diplomaté připomínat, že právě kvůli údajné nesnášenlivosti Wilders stojí před soudem v Amsterodamu, který by měl v jeho případě rozhodnout už 2. listopadu.

A pokud budou diplomaté tázáni na zákaz výstavby mešit, který v Nizozemsku PVV prosazuje, mají odpovídat, že jde o spornou záležitost. Další body z volebního programu strany jako zákaz koránu či islámských škol mají označovat jako protiústavní.

Wilders se ale podobným snahám vysmívá a údajné dokumenty ministerstva zahraničí jen ironicky okomentoval s tím, že jej evidentně nikdo nemá rád. "Každý ví, jaká je role PVV," dodal s úsměvem muž, který chce vytvořit protiislámskou alianci "Wildersovo mezinárodní sdružení pro svobodu". Jejím hlavním cílem by prý měl být zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist