Obhájce bývalého izraelského prezidenta Mošeho Kacava, kterého poslal soud v úterý za sexuální delikty na sedm let do vězení, má strach, že Kacav spáchá před výkonem trestu sebevraždu. Informoval o tom ve čtvrtek izraelský deník Maariv. Bývalý prezident má trest nastoupit v květnu.

Kacavovi obhájci se chtějí proti rozsudku odvolat. Jeden z nich Zion Amir řekl, že si neumí představit, že Kacav vstoupí do cely a že se "za ním zavřou ocelové dveře". Po návratu domů ze soudní síně prý všechny kolem sebe přesvědčoval o své nevině. "Kdybych byl vinen, využil bych možnost doznat se," tvrdil.

Dnes pětašedesátiletý Kacav byl odsouzen za znásilnění jedné své bývalé podřízené a za sexuální obtěžování dvou dalších. Rozsudek si vyslechl se slzami v očích a křičel na porotu, že dobře ví, že žalobkyně lžou. Činů se dopustil v letech 1998, 2003 a 2005.

Soudní tažení proti sobě považuje za politické spiknutí. Je prvním odsouzeným izraelským prezidentem a druhým, který musel kvůli kriminálnímu obvinění odstoupit předčasně z úřadu. Před ním musel tři roky před koncem mandátu odstoupit Ezer Weizman kvůli finančnímu skandálu, který ale pak nebyl vyšetřován.