Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se domnívá, že jeho armáda nebude muset bojovat o východolibyjské město Benghází.

Kaddáfí řekl v libanonské televizi, že jeho spojenci v Benghází "zakonzervovali všechny pozice povstalců", které označil za teroristy a členy Al-Káidy.

Benghází je považováno za baštu opozice. Kaddáfí jí dal ultimátum, aby do čtvrtečního večera opustila své pozice a umožnila přístup k muničním skladům. V libyjské televizi se opakuje výzva, že lidem v Benghází přichází pomoc, která je osvobodí od ozbrojených gangů.

"Svět musí jednat v příštích deseti hodinách"

Zástupce libyjského velvyslance při OSN Ibráhím Dabbaší prohlásil, že světovému společenství zbývá na zastavení Kaddáfího jednotek deset hodin. Podle něj se Kaddáfí chystá ke "genocidě v Adžedábíji". Dabbaší to řekl v New Yorku, kde se jedná o rezoluci o zavedení bezletové zóny nad Libyí a kde stále pracuje, i když na začátku libyjských nepokojů přešel na stranu opozice.

Povstalci ve čtvrtek v boji poblíž Adžedábíje zpomalili postupu armády na Benghází, vzdálené od ní asi 150 kilometrů. Samotné město Adžedábíja padlo do rukou armádě v úterý.

"Svět musí jednat v příštích deseti hodinách," řekl Dabbaší. Podle něj dostali vojáci rozkaz zlikvidovat berberské vesnice. Tvrdil také novinářům, že povstalci mají k dispozici i letadla schopná podpořit pozemní jednotky. Připomenul, že na zajištění bezletové zóny se chce podílet nejmíň pět arabských států.