Země Perského zálivu oznámily, že do Bahrajnu vyslaly „na pomoc vládě“ své vojáky. Nejvíce – asi tisícovku - poskytla Saúdská Arábie, s níž je ostrovní Bahrajn spojen hrází.
Bahrajnská opozice to označila za intervenci, vyhlášení války a okupaci. Bahrajnci demonstrují od 14. února a už několik dní demonstranti blokují finanční čtvrť Manámy. Žádají ustavení konstituční monarchie a rezignaci krále Hamada bin Ísy Chalífy, který je u moci od roku 1999.
Bahrajnský tisk tvrdí, že už při potlačení velké demonstrace na manámském Perlovém náměstí 17. února pomáhala bahrajnským vojákům saúdskoarabská národní garda.
Libye nabídla amnestii armádním dezertérům, pokud odevzdají zbraně. Oznámila to v pondělí libyjská státní televize. Mnoho vojáků přešlo na stranu povstalců a teď bojují proti armádě. Ostatní státy se nedokáží shodnout, jak postupovat.
Jednotky vůdce Muammara Kaddáfího postupují k východolibyjskému Benghází, které je baštou opozice. V cestě jim ještě stojí město Adžedábíja, na něž dopoledne zahájilo útok letectvo. "Letadlo nad městem přeletělo čtyřikrát a čtyřikrát zaútočilo," sdělil agentuře Reuters jeden z povstalců. Adžedábíja leží zhruba 160 kilometrů jižně od Benghází.
K povstalcům přeběhlo mnoho vojáků a někteří z nich vedou povstalecké oddíly. Armáda v pondělí nabídla amnestii těm dezertérům, kteří odevzdají zbraně a vyjádří politování nad svým činem.
Odpůrci Kaddáfího bojují od února a přiznávají, že mají dostatek dobrovolníků, ale že jich chybějí zbraně schopné konkurovat mašinérii, již má k dispozici Kaddáfí. Ten se musel zpočátku stáhnout jen do Tripolisu, ale postupně osvobozuje dobytá města na východě a zmocnil se rovněž klíčových ropných terminálů. Západ se bojí, že vojenská intervence by mohla vést k rozpolcení Libye a vyvolat dlouhodobý občanský konflikt.
Británie žádá vyzbrojení povstalců
Západ se radí o možnosti chránit Libyjce bezletovou zónou, ale diplomaté se na tom nedokážou shodnout. Británie by nebyla ani proti vyzbrojení povstalců a chce, aby se začalo jednat i o této možnosti.
Kaddáfího vojáci získávají převahu. Zatlačují rebely a už se blíží k Benghází - čtěte ZDE
Libye: Jednotky Kaddáfího nadále zahánějí rebely a obsadily další důležité město - čtěte ZDE
Britský ministr zahraničí William Hague řekl, že případné Kaddáfího vítězství bude pro Libyjce znamenat zlý sen. Vyslovil se pro to, aby se začalo jednat o vyzbrojení libyjských povstalců. "Jestliže Kaddáfí ovládne většinu země, bude to pro libyjský národ dlouhodobý zlý sen. Z Libye se na určitý čas stane vyvrhel," řekl Hague. Londýn podobně jako Francie už několik dní volají po zavedení bezletové zóny nad Libyí. Ostatní evropské státy a USA ale čekají na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.
Rusko zakázalo vstup na své území libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfímu i jeho rodině a také jim zakázala finanční operace v Rusku.
Proti vojenské operaci NATO v Libyi je Turecko. Jeho premiér Tayyip Erdogan řekl, že taková operace ničemu nepomůže a bude mimořádně riziková. Erdogan v televizi Al-Arabíja prohlásil, že Kaddáfí by jmenováním všeobecně přijatelného prezidenta mohl ukončit současnou krizi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist