Libyjské letectvo v úterý podobně jako v pondělí bombardovalo východolibyjské město Adžedábíja. Armáda vůdce Muammara Kaddáfího postupuje na východ a chce se dostat hlavně do hlavního sídla opozice, Benghází. Kaddáfí tvrdí, že povstalce čeká porážka a že většina Libyjců stojí za ním.
V rozhovoru, který otiskl italský deník Il Giornale, zároveň řekl, že se cítí zrazen svým bývalým spojencem italským premiérem Silviem Berlusconim.
"Povstalci už nemají žádnou naději," řekl. Vzbouřenci podle něj mají jen dvě možnosti: vzdát se, nebo utéct. Obvinil povstalce, že využívají civilisty jako lidský štít a že k tomu neváhají použít i ženy.
Vyjednávat s rebely? Nikdy.
Libyjci proti Kaddáfímu povstali v půlce února. Velmi rychle prohlásili za svá města východně od Tripolisu a také některá z měst západně od metropole. Mnoho z vojáků dezertovalo, ale Kaddáfí povolal žoldáky z ciziny, kteří postupně dobývají ztracené pozice.
Na dotaz, zda není možné vyhnout se krveprolévání v bitvách o velká města, Kaddáfí reportérovi italského listu řekl, že "je třeba bojovat proti terorismu". "Postupujeme tak rychle proto, abychom se masakrům vyhnuli. Jestliže se vzdají, nebudeme je zabíjet. Armáda dostala rozkaz obklíčit je (povstalce)," řekl Kaddáfí.
Dialog s rebely prý nepřipadá v úvahu. "Vyjednávat? A s kým? Vyjednávat s teroristy napojenými na Usámu bin Ládina není možné. Oni sami v dialog nevěří, myslí jedině na boj a zabíjení," prohlásil.
Vojska spřátelených zemí vstoupila do Bahrajnu, aby krotila demonstranty - čtěte ZDE
Odevzdejte zbraně, vybídla armáda v Libyi dezertéry. Chce je zpět a nabízí jim amnestii - čtěte ZDE
Na dotaz, jak postupuje Západ, odpověděl: "Mezinárodní společenství netuší, co se v Libyi opravdu děje, národ stojí za mnou a vše ostatní je propaganda." Platí to podle něj i o obyvatelích města Benghází. Mají prý z povstalců strach a je třeba je osvobodit. "Obyvatelé nás žádají, abychom zakročili a osvobodili je od těch ozbrojených band," tvrdil Kaddáfí.
Postoj Evropanů jej prý velmi překvapil. "Jsem šokován, cítím se zrazen, nevím, co Berlusconimu říci," sdělil. Nemá prý teď žádné kontakty s Itálií ani s jejím premiérem. Libyjci by podle něj nyní měli z bezpečnostních důvodů přehodnotit ekonomické i finanční styky se Západem.
Země G8 se nedohodly na bezletové zóně
Paříži se ještě nepodařilo přesvědčit partnery ze skupiny G8, aby podpořili francouzský tlak na Radu bezpečnosti OSN k vytvoření bezletové zóny v Libyi. Řekl to v úterý šéf francouzské diplomacie Alain Juppé na okraj zasedání ministrů zahraničí velmocí G8 v Paříži.
"Zatím jsem je nepřesvědčil," připustil Juppé v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1. Vyjádřil se podle agentury Reuters zhruba v polovině jednání G8, na kterém se proti francouzskému úsilí prý staví především Rusko a Německo.
O Libyi jednali ministři G8 nejprve v pondělí na pracovní večeři. Úterní rokování zakončí tiskovou konferencí, která je plánována na 14:00 SEČ. Skupinu tvoří USA, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko a Rusko.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist