Spojené státy minulý týden začaly přesouvat své letecké a námořní síly do blízkosti libyjských břehů. Připravují se tak na možný válečný konflikt, který ale zatím oficiálně stále nepřipouštějí.

V otázce současné situace v Libyi měl americký prezident ale také jiný, "tajný", plán, který chtěl realizovat společně se Saúdskou Arábií. Barack Obama krále Abdalláha ibn Abd al-Azíze totiž požádal o dodávku zbraní pro povstalce ve městě Benghází, píše britský list Independent.

Součástí utajené dodávky by měly být především protitankové rakety a minomety, které mají odrážet útoky Kaddáfího jednotek, a řízené střely sestřelující jeho bojové letouny.

Dodávka zbraní by trvala 48 hodin

Podle informací deníku saúdský král na žádost americké strany zatím nereagoval. A to i přesto, že libyjského vůdce nemá příliš v lásce, podotýká Independent.

Dodání nákladu, tedy pokud by Abdalláh souhlasil, by podle odhadu mohlo trvat pouhých 48 hodin. Musel by být ale poslán letecky, což by mohl být problém. Již před týdnem Británie navrhla, že by nad Libyí kvůli bombardování civilistů Kaddáfího letadly měla být vytvořena bezletová zóna. Pod podmínkou zapojení v rámci NATO se k ní připojila i Francie. Naopak Německo i Spojené státy od takového kroku zrazovaly.

Americké pozorovací letouny mezitím už několikátý den krouží nad Libyí a jsou v neustálém kontaktu s řídící věží na Maltě, která jim podává detailní zprávy o veškerém leteckém provozu. Včetně letů Kaddáfího soukromých letadel. Jedno z nich před víkendem letělo do Jordánska a zpátky.

Saúdská Arábie minulý pátek už také čelila koordinované protestní akci v režii šíitských muslimů. Skupina povzbuzená demonstracemi ší'itů v sousedního Bahrajnu vyzývala všechny obyvatele, aby vyšli do ulic a projevili tak nespokojenost s vládou královské rodiny.

Krátký protest byl ale rozehnán, načež saúdská vláda vyhlásila celonárodní zákaz veřejných demonstrací. A v reakci na to šíitské organizace prohlásily, že budou protestovat znovu - v počtu 20 tisíc a s ženami v přední linii, aby tak zabránily přímé palbě vojáků do davu.

Muammar Kaddáfí v pondělním rozhovoru s France 24 připomněl důležitou úlohu, kterou Libye hraje v boji s teroristickou skupinou Al-Káida i v otázce "světového míru". Libye podle něj navíc pomáhá v boji s přílivem ilegálních přistěhovalců mířících do Evropy. "Jsou miliony černochů, kteří by mohli dorazit do Středomoří a dostat se do Francie a Itálie...," vysvětloval Kaddáfí.

Zároveň také varoval před neustálými "nepravdivými zprávami", jež o krizi v zemi přinášejí zahraniční média. "Teď, když jsme cizím novinářům otevřeli dveře, tak sami uvidí, co se tady děje. A svět si pak uvědomí, jakou neuvěřitelnou chybu udělal," prohlásil Kaddáfí prostřednictvím tlumočníka.

Obama: NATO zvažuje vojenský útok

NATO se ústy svého generálního tajemníka vyjádřila, že jakoukoli vojenskou operaci vylučuje. "NATO nemá v úmyslu intervenovat v Libyi," řekl generální tajemník. "Jako obranná aliance a bezpečnostní organizace se ale musíme uvážlivě připravovat na všechny případy," řekl Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci.

Několik hodin poté americký prezident Barack Obama prohlásil, že Severoatlantická aliance zvažuje vojenské možnosti v reakci na vývoj situace v Libyi.

Obama se k úvahám NATO vyjádřil po setkání s australskou premiérkou Julií Gillardovou, která je na návštěvě Washingtonu. Podle amerického prezidenta se obě země shodly, že násilí, kterého se na svém lidu dopouští libyjská vláda, je nepřijatelné.

Kaddáfího věrní chtějí města získat zpět

Jedny z netvrdších bojů mezi vládními jednotkami a vzbouřenci se odehrály v neděli o město Misuráta. Zahynulo při nich asi 22 lidí, včetně dětí, popisuje lékař hovořící s reportéry BBC. Přesto se očekává, že přijdou další bitvy. Podle zpráv je východní část země takřka celá v rukou povstalců. A na města na západě, která jsou nyní v rukou revolucionářů, Kaddáfího jednotky neustále útočí.

V pondělí ráno se pomocí letadel pokusily znovu dobýt ropný přístav Rás Lanúf ovládaný od pátku povstalci. Ti na výbuch nedaleko města odpověděli střelbou z protiletadlových děl, cituje svůj zdroj agentura AFP.

Z Rás Lanúfu před palbou utekly desítky obyvatel, město většinou opouštěly ve svých autech. Evakuován byl i jediný hotel, ve kterém bydleli především novináři. Když rebelové uslyšeli střelbu, z bezpečnostních důvodů začali ihned přemisťovat své zbraně do skladů v poušti.

Na Rás Lanúf zaútočily Kaddáfího jednotky i v odpoledních hodinách.

OSN do Libye přijet může, souhlasil Kaddáfí

K uklidnění situace v Libyi vyzval i Kaddáfího dlouholetý spojenec a přítel, venezuelský prezident Hugo Chávez. Na jeho žádost o zapojení mezinárodní kontroly, která by se do země vyslala, reagoval libyjský vůdce prý pozitivně. A potvrdil to i tamější ministr zahraničí Músá Kúsa. Ten v telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem s okamžitým vysláním komise OSN do Tripolisu souhlasil.

OSN chce v Libyi prozkoumat humanitární situaci a zároveň požaduje ukončení bombových útoků na civilisty a zrušení zavedených omezení pro média. Svou skupinu do země poslala již i Evropská unie. Po prozkoumání situace má za úkol posoudit, jak by mělo společenství k současnému stavu přistupovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist