Když druhý nejstarší syn libyjského diktátora Sajf Islám Kaddáfí 20. února vystoupil v místní televizi, vyhrožoval protestujícím, že pokud nepřestanou, ulicemi potečou potoky krve.
Jeho doktorská práce z Londýna ale ukazuje, že se dlouhou dobu prezentoval jako zastánce demokracie a univerzita jeho demokratické smýšlení potvrzovala. Teď od něj ale dává ruce pryč.
"Úloha občanské společnosti v demokratizaci nadnárodních institucí" je název doktorské práce studenta London School of Economics (LSE) Saifa Kaddáfího z roku 2007. (Celou práci si můžete přečíst ZDE.)
A hned první věta jeho 450stránkového textu začíná následovně: "Tato práce analyzuje, jak vytvořit spravedlivější a demokratičtější světové řídící instituce, s pomocí systému kolektivního rozhodování, které je ovlivněno třemi faktory: vládou, občanskou společností a byznys sektorem." Text, který v kontextu lybijských nepokojů vyznívá ironicky, myslel Saif Kaddáfí podle profesorů londýnské univerzity údajně vážně.
Kaddáfí ovládá prý už jen dvě jednotky. S opozicí si to vyřídím, lid stojí za mnou, říká - čtěte ZDE
"Nové tváře" Libye čekají, jak dopadne otec. Seznamte se s Kaddáfího rodinou - čtěte ZDE
Sajf Islám Kaddáfí přijel studovat politologii na LSE v roce 2002. Tehdy se v rozhovoru pro Guardian nebál zdůraznit důležitost demokracie pro Libyi: "Pro nás je na první místě demokracie, na druhém místě demokracie a na třetím místě demokracie," říkal tehdy.
Jeho záda v té době "kryl" i jeho profesor David Held, známý politolog a profesor, který o Kaddáfího synovi dřív prohlásil, že ho zná jako člověka, který vzhlíží k demokracii. Minulý týden však Held obrátil. "Saif Kaddáfí se rozhodl špatně," uvedl.
Sajf Islám se v rámci svého "přesvědčení" také zavázal darovat své alma mater 1,5 milionu liber - na rozvoj demokracie. Jeho Mezinárodní fond charity a rozvoje však měl podle LSE poslat peníze po částech. LSE zatím obdržela 300 tisíc liber a vypadá to, že se zbytku vzdá.
Při této příležitosti se Kaddáfí mladší objevil na univerzitě i jako host. Svoji přednášku začal větou: "Teoreticky je Libye nejdemokratičtější zemí na světě," načež se začal spolu s přítomnými hosty v sále smát. "Teoreticky," opakoval.
Být synem vojenského diktátora není lehká věc, což zpětně potvrzuje i Held, když mluví o Sajfově nedávném televizním projevu. "Je to mladý muž, který bojuje mezi loajalitou ke svému otci a rodině, a vírou v demokracii a vládu práva. Muž, kterého jsem viděl vystupovat v televizi, není ten, kterého jsem před roky znal," říká Held.
Sám Sajf Islám Kaddáfí popírá, že by se v Libyi jednalo o převrat nebo revoluci. "Největší problém je, že cizí média proti nám pořádají kampaň. Chtějí, aby Libye hořela, aby tu proběhla obrovská revoluce," říká do státních médií. "Mýlíte se. Jsme sjednoceni. Do naší země se vrací mír," vysvětluje ve svých proslovech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist