Tisíce Egypťanů v pátek na káhirském náměstí Tahrír žádaly vytvoření úřednické vlády, která by nahradila současný kabinet ovládaný ministry z éry prezidenta Husního Mubáraka. Od oznámení jeho rezignace před dvěma týdny stojí zatím v čele země armáda. Podle některých demonstrantů ale vojenské vedení se slíbenými reformami nepostupuje dost rychle. Protivládní akce za účasti desítek tisíc lidí se konají také v Tunisku, Jemenu a Iráku. Nepokoje stále probíhají i v PObřeží slonoviny, kde dokonce hrozí vypuknutí občanské války.

"Egyptská vláda (premiéra) Ahmada Šafíka je poplatná zkorumpovanému režimu," hlásily podle agentury AFP transparenty na náměstí, které se stalo symbolem nedávných protestů proti Mubárakovi. Ministři z jeho éry v ní i po středeční obměně ovládají významné posty včetně rezortu obrany nebo diplomacie. Podle oficiální tiskové agentury MENA při společné modlitbě zazněl požadavek na rozpuštění Mubárakovy strany.

Kromě egyptských vlajek na náměstí vlály také standarty sousední Libye a skupiny lidí skandovaly hesla proti tamnímu vůdci Muammaru Kaddáfímu. Násilnosti provázející tamní odboj proti němu si podle některých odhadů vyžádaly i 2000 mrtvých.

"Našim bratrům protestujícím v Libyi říkáme: Vytrvejte, jsme s vámi až do vítězství," řekl podle agentury Reuters muslimský duchovní, který na náměstí vedl dnešní společné modlitby.

Pobřeží slonoviny

Občanská válka podle agentury AP hrozí Pobřeží Slonoviny. Povstalci ovládající sever země v pátek oznámili, že se po noci plné bojů zmocnili města na území kontrolovaném vládou a pohybují se dál na jih. Vláda tuto informaci zatím nepotvrdila. V noci na pátek podle svědků agentury AFP zněla střelba v hlavním městě Yamoussoukru, bilance obětí však není zatím přesně známa. Podle pozorovatelů OSN získávají na síle také boje v hospodářské metropoli země Abidžanu.

Zemi ochromil mocenský boj od listopadových prezidentských voleb, jejichž vítězem se podle OSN stal kandidát opozice Alassane Ouattara. Dosavadní prezident Laurent Gbagbo se však odmítl úřadu vzdát. Od té doby v Pobřeží slonoviny podle údajů OSN zemřelo v bojích již na 300 lidí.

Tunisko

Desetitisíce lidí se v pátek v hlavním městě Tuniska shromáždily na demonstraci proti tuniské přechodné vládě. Demonstranti požadují demisi staronových členů kabinetu včetně premiéra Muhammada Ghannúšího, který má po útěku bývalého prezidenta zemi dovést k předčasným volbám. Slyšet však byla i hesla proti vůdci sousední Libye Muammaru Kaddáfímu, z jehož země přicházejí zprávy o násilnostech proti tisícům civilistů.

Jeden z policistů dohlížejících na demonstranty jejich počet podle agentury AFP odhadl na "více než 100.000". Podle členů Červeného kříže jde o největší demonstraci od 14. ledna, kdy tuniský prezident Zín Abidín bin Alí po týdnech nepokojů utekl ze země. Protesty se v Tunisu konají přes zákaz demonstrací a nad místem konání akce přelétávají armádní vrtulníky.

Irák

Irácké bezpečnostní síly v pátek uzavřely centrum Bagdádu kvůli obavám z protivládních akcí. Ty se v pátek konají v celé zemi. Při protestech bylo zabito nejméně sedm lidí a dalších 49 utrpělo zranění. Iráčané navazují na vlnu protivládních demonstrací na Blízkém východě a v Africe. Na rozdíl od účastníků těchto protestů ale požadují zlepšení veřejných služeb, nikoli politické změny.

Vojáci zatarasili ostnatým drátem přístupy na hlavní bagdádské náměstí Svobody, kde se v rámci protestního Dne hněvu sešlo 5000 lidí, kteří provolávají "Ne nezaměstnanosti" a "Ne lháři Malíkímu" s narážkou na premiéra Núrího Malíkího.

Zatímco demonstrace v ostatních blízkovýchodních zemích se soustředily na požadavek odstranění vlády, protesty v Iráku se zaměřují na korupci, na chronickou nezaměstnanost a na špatné veřejné služby, jako jsou dodávky elektřiny.

Jemen

Protestující Jemenci se v pátek sešli k hromadným modlitbám v městech po celé zemi. Podle agentury AFP se modlí za pád režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Kvůli možným střetům mezi stoupenci a odpůrci prezidenta byly posíleny policejní hlídky v ulicích metropole.

V jemenském hlavním městě Saná se ke sváteční páteční modlitbě dostavily desetitisíce lidí před univerzitu, kde již několik dní táboří demonstranti. Imám ve svém kázání prohlásil, že "jediným východiskem ze současné situace je pád režimu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist