Bahrajnská vláda je připravena v zájmu vyřešení politické krize vyjednávat s bouřící se šíitskou opozicí o všech otázkách, včetně vládních změn. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek hovořil bahrajnský ministr zahraničí šajch Chálid bin Ahmad Chalífa.

Podle něj je vedení otevřené jakýmkoli tématům v národním dialogu s cílem nalézt východisko z mrtvého bodu, v němž se nachází střet mezi vládou a převážně šíitskými demonstranty, požadujícími volený kabinet.

"Všechno může být vzneseno u jednacího stolu," ujistil v odpovědi na otázku, zda by Bahrajn uvažoval o změnách ve vládě v odpověď na požadavky demonstrantů.

Do dialogu s vládou budou zapojeny "všechny vrstvy obyvatelstva" království, zdůraznil šéf bahrajnské diplomacie. Nejnovější události v zemi znamenají podle něj nový začátek pro reformy nastartované před deseti lety.

Ministr také potvrdil, že se radikální šíitský politik Hasan Mušajma, jemuž král ve středu udělil milost, může vrátit do vlasti bez nebezpečí, že bude zatčen. Mušajma je vůdcem šíitského opozičního Hnutí pro svobodu a demokracii, jehož členové byli mezi 23 šíitskými radikály, propuštěnými ve středu na základě královy milosti z vězení. Mušajma, který byl v tomto procesu souzen v nepřítomnosti, pobývá v exilu v Británii, kde se léčí pro onemocnění rakovinou. Do Bahrajnu se prý chce vrátit.

Propuštění šíitských radikálů je také jedním z kroků, jimiž se Bahrajn snaží předejít prohlubování nepokojů, které tam začaly 14. února a vyžádaly si přes deset mrtvých.