Tvrdě zaplatit za svůj vtip může skupina mladíků z jihopolského města Jastrzembie-Zdrój, kteří před časem natočili krátký film, ve kterém si dělají legraci z papeže. Své dílko předvedli na internetu. Policie nyní vyšetřuje, zda se středoškoláci nedopustili trestného činu. Za urážku náboženského cítění v silně katolickém Polsku hrozí až dva roky vězení.

Ve filmu malý kabriolet pomalu projíždí ulicemi města, v něm stojí mladík převlečený za papeže s hokejkou v ruce a zdraví lidi. Okolo "papamobilu" běží čtveřice mladíků v tmavých oblecích s černými brýlemi na očích, "papežská ochranka". Hrají varhany. "Cílem toho filmu není urážka křesťanské víry ani samotného papeže," tvrdí jeden z chlapců, jenž si zahrál ve filmu. O tom, že to myslí vážně, lze pochybovat: následuje záběr škytajícího "papeže" s lahví v ruce, opřeného o vrata garáže.

Mladíci ve věku mezi 17 a 18 lety chodí na střední školu Jana Pavla II. Za vtípek je vedení školy potrestalo důtkou, možná jim dá horší známku z chování, vyhodit je ale prý neplánuje. Film šli točit v době, kdy měli sedět ve třídě, podle školského úřadu jejich chování ničí dobré jméno školy.

"Studentům je to líto, omluvili se," řekla v televizi TVN24 ředitelka školy Jana Pavla II. Podle ní neměli dříve problémy s chováním.

Případ vyšetřuje i policie. Mladíci podle ní mohli ohrozit silniční provoz, protože místo po chodníku běželi po vozovce. Policisté zjišťují také, zda "herci" nemají na svědomí i urážku náboženského cítění. Soud by je za to mohl potrestat pokutou nebo až dvouletým vězením.

Kvůli parodování papeže měl v minulosti problém se zákonem europoslanec za Svaz demokratické levice Marek Siwiec. V roce 1997, kdy zastával vysokou funkci v kanceláři prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, při příletu vrtulníku s hlavou státu po vystoupení z letadla políbil zemi a rukou udělal kříž. Těmito gesty byl známý papež Jan Pavel II. "Polský papež" se do dneška v Polsku těší mimořádné oblibě a úctě.

Siwiecův případ vyšetřovala prokuratura, po čtyřech letech ale řízení zastavila.