Jelena Baturinová již několik let patří mezi nejbohatší Rusy vůbec. Miliardový majetek získala v době, kdy její manžel Jurij Lužkov "vládl" Moskvě. A i proto manželský pár již několik měsíců vyšetřuje policie.
Ve čtvrtek ráno do sídla stavební společnosti, kterou Baturinová vlastní, vtrhli maskovaní policisté se zbraněmi, zavřeli všechyn zaměstnance do jedné místnosti a prohledali kanceláře.
Podle vyšetřovatelů akce souvisí se zpronevěrou 13 miliard rublů (asi osm miliard korun) z Banky Moskvy, patřící moskevské radnici. Peníze prý možná nakonec skončily na soukromém účtu Baturinové.
Bohatá podnikatelka, jejíž majetek časopis Finans odhadl na 1,1 miliardy dolarů, policejní razii komentovala slovy, že pro to nemá žádný reálný důvod, ale jde čistě jen o politickou záležitost. "Naprosto přesně vím, že tyto prohlídky nijak nesouvisejí ani s námi, ani s bankou. Je to prostě nátlak na objednávku," uvedla Baturinová.
Účet Lužkova za 18 let vlády v čele Moskvy: Chyby za 232 miliard rublů - čtěte ZDE
Manželka exstarosty Moskvy a nejbohatší Ruska je podezřelá z podvodu - čtěte ZDE
Jurij Lužkov stál v čele ruské metropole dlouhých osmnáct let. Minulý rok na podzim ho ale prezident Dmitrij Medveděv sesadil, protože otevřeně oponoval Kremlu. Ještě předtím prokremelská média starostu nařkla z korupce a z protežování Baturinové, která se za Lužkovova působení na radnici domohla závratného majetku.
Pár taková nařčení mnohokrát popíral a u moskevských soudů Lužkov jako starosta vždy vyhrával. Faktem ale zůstává, že se někdejší starosta stal díky jmění své ženy nejbohatším ruským úředníkem.
Aféra okolo zpronevěry v metropolitní bance podle tisku začala již předloni. Banka nejprve od radnice dostala 15 miliard rublů a vzápětí poskytla 13 miliard čerstvě zřízené firmě s kapitálem 10 tisíc rublů (asi 6 tisíc korun) a ta úvěr použila na nákup pozemků od Inteka, patřícího Baturinové.
Předražené pozemky a miliardové chyby
Jak uvedli vyšetřovatelé, cena 58 hektarů byla nadsazena oproti poměrům na trhu zhruba šestinásobně. Pozemky nakonec skončily v majetku jednoho britského fondu. Lužkov tvrdil, že převod peněz z moskevského rozpočtu do banky a poskytnutí úvěru jsou dvě spolu nesouvisející záležitosti. Radnice se prý musela podílet na zvýšení kapitálu banky, aby nerozředila svůj podíl, a úvěr byl poskytnut v souladu se zákonem.
Vyšetřovatelé tvrdí, že miliardy nakonec skončily na podnikatelčině osobním kontě. Zatím se však ještě nerozhodlo, zda úřady přistoupí k trestnímu stíhání exstarostovy manželky, prý se tak má stát v nejbližší době. Baturinová je však na léčení v Rakousku a média se domýšlejí, že za daných okolností s návratem pospíchat nebude. Inteko mezitím vydalo prohlášení, že s úřady při vyšetřování spolupracuje a v podnikání se řídí platnými zákony.
Počátkem února se kontroloři, vyslaní novým starostou Sergejem Sobjaninem, dopočítali v hospodaření radnice v Lužkovových posledních letech chyb za více než 200 miliard rublů. Exstarosta to odmítl jako "politické zastrašování", které jej má jen vyštvat z Ruska. Zároveň také prohlásil, že nikam utíkat nebude. I když si už zařídil britské vízum.
Baturinová, která v žebříčku 500 nejbohatších Rusů klesla o 47 příček na 94. pozici, shodou okolností ve čtvrtek uspěla u arbitrážního soudu, který odmítl valnou část dodatečných daňových nároků berních úřadů vůči Inteku v řádu desítek milionů rublů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist