Ruské soudy se budou opět zabývat žádostmi o odtajnění dokumentů spojených s katyňským masakrem z roku 1940. Rozhodl o tom ve středu ruský Nejvyšší soud při projednávání žaloby nevládní organizace Memorial.

Ta dosud v souboji s ruskými vojenskými prokurátory marně usilovala o zveřejnění všech dokumentů, které vypovídají o tragédii více než dvaceti tisíc polských důstojníků, policistů, lékařů, profesorů a duchovních v katyňském lese u Smolenska.

Memorial požadoval odtajnění katyňské dokumentace nejprve u moskevského okresního a městského soudu, ale v obou případech narazil na odmítnutí. Žaloba právníků Memorialu byla postavena na argumentaci, že utajování dokumentů o zločinech Stalinovy tajné policie NKVD je nezákonné.

Hlavní ruská vojenská prokuratura zastavila vyšetřování katyňského masakru už v roce 2004 - utajeno bylo dokonce i usnesení o tom, že šetření se zastavuje. Ruský Nejvyšší soud dnes ale dosavadní vývoj zvrátil výrokem, že moskevské soudy jsou ze zákona povinny žádost Memorialu o odtajnění projednat.

Podle moskevského rozhlasu považuje hnutí Memorial rozhodnutí Nejvyššího soudu za známku změny postoje ruského vedení, které je - mimo jiné i po nedávné tragédii polského vládního letadla u Katyně - přístupnější žádostem o zveřejnění plné pravdy o katyňských událostech.

Moskevský městský soud je nyní povinen věc znovu otevřít a přesně určit, co v dosud utajované dokumentaci může být předmětem státního tajemství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist