Počítačový virus Stuxnet, který zasáhl do řízení provozu obohacování uranu v Íránu, vyvinuli američtí a izraelští odborníci. Jeho působnost byla dva roky testována v izraelském jaderném komplexu v Dimoně. Informoval o tom v sobotu americký list The New York Times.

Podle deníku s vývojem viru pomáhaly, ať již dobrovolně nebo nedobrovolně, Británie a Německo. Situace vygradovala, když musel Írán obohacování uranu na nějaký čas kvůli viru zastavit.

Virus se zkoušel v Dimoně, která svým technickým vybavením připomíná íránský jaderný komplex v Natanzu.

Izraelský vicepremiér Moše Jaalon koncem roku podotkl, že Spojené státy a jejich spojenci mají tři roky na vyřešení problému íránského jaderného programu. Podle něj je zpomalen mezinárodními sankcemi a nastalými technickými obtížemi.

 Írán vyveze svůj uran do Turecka. OSN se ale i tak chystá na uvalení sankcí - čtěte ZDE

 Do Teheránu v sobotu přijeli zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které Írán pozval na prohlídku dvou svých jaderných zařízení. Chce tak podle světových agentur zvýšit podporu země před novým kolem jednání o kontroverzním íránském jaderném programu. Pozvání na inspekci odmítla Evropská unie i spojenci Teheránu Rusko a Čína.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist