Nejhorší masakry střelců v USA za posledních pět let

32 mrtvých (duben 2007) - Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Střelec poté spáchal sebevraždu.

14 mrtvých (duben 2009) - Střelba ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York. Mezi mrtvými byl i pachatel, který se zastřelil.

13 mrtvých (listopad 2009) - Masakr na základně americké armády v texaském Fort Hoodu měl na svědomí major a armádní psychiatr muslimského vyznání. Pachatel byl postřelen.

Deset mrtvých (březen 2009) - Muž z Alabamy zabil mimo jiné svoji matku a další členy rodiny. Po přestřelce spáchal sebevraždu.

Devět mrtvých (prosinec 2008) - Střelec převlečený za Santa Clause zabíjel na Vánoce v Los Angeles, než spáchal sebevraždu.

Členka americké Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsová je v kritickém stavu poté, co byla v sobotu postřelena do hlavy na politickém shromáždění v arizonském Tucsonu. Střelba mladého útočníka si vyžádala šest životů.

Mezi mrtvými je devítiletá Christina Greenová, která se narodila v den teroristických útoků 11. září 2001 a stala se tak jednou z tváří naděje na lepší budoucnost Spojených států ve stejnojmenné knize, jež vyšla rok po útocích.

Dalších 13 osob, včetně političky, bylo zraněno. Policie pachatele zadržela a pátrá po osobě, která ho zřejmě doprovázela. Dosavadní vyšetřování naznačuje, že Giffordsová byla terčem atentátu.

Lékaři oznámili, že Giffordsová byla po operaci schopná komunikovat a reagovat na různé pokyny. "Nemůže mluvit, neříká žádná slova," upřesnil ale doktor Peter Rhee, podle kterého střela poškodila centrum řeči v mozku. Giffordsová podle něj byla nyní uvedena do umělého spánku a je prý velká šance, že se zotaví.

Zásah střelnou zbraní do hlavy přežije podle statistik jen asi 5 procent obětí.

Incident se stal před obchodním domem v Tucsonu. Podle spolupracovníka Giffordsové Alexe Villeka se pozdější útočník objevil na místě chvíli před masakrem a sháněl se po demokratické političce. Bylo mu řečeno, aby přišel později. Během samotného mítinku se mladík vrátil a Giffordsovou střelil z půldruhého metru do hlavy. Poté začal pálit i po jejích spolupracovnících a náhodně do davu shromážděných lidí. Podle svědků vystřelil nejméně 20 ran.

Při střelbě zahynul třiašedesátiletý arizonský soudce, třicetiletý asistent političky a tři účastníci mítinku ve věku 75 až 80 lety. Po převozu do nemocnice svým zraněním podlehla i devítiletá dívka.

"Nemám informace o tom, zda (Giffordsová) byla první postřelenou osobou, ale... domnívám se, že byla terčem," řekl agentuře AP místní šerif Clarence Dupnik. Motiv útoku není zatím znám.

Podle televize CNN dva lidé střelce zneškodnili a policie poté muže vzala do vazby. Podle neoficiálních informací je útočníkem dvaadvacetiletý Jared Loughner.

Loughner pochází z Tucsonu a podle lidí, kteří ho znali, měl zvláštní názory a nestaral se o to, co si o něm ostatní myslí. Loni byl vyloučen ze střední školy poté, co nedodal požadované psychiatrické osvědčení o tom, že není svému okolí nebezpečný.

Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů Eric Cantor prohlásil, že je střelbou hluboce zděšen. Oznámil, že sněmovna vzhledem k události odloží hlasování o návrhu zákona na zrušení zdravotnické reformy, které bylo plánováno na příští týden.

Férová soupeřka, talentovaná hudebnice i motorkářka

Není snadnější věc, než najít pozitivní zmínku o Gabrielle Giffordsové. Zprávy o zranění americké kongresmanky doplnily hlasy jejích spolupracovníků i protivníků, které se vzácně shodovaly. Nabídly obraz vášnivé političky, úzkostlivě spravedlivé a poctivé. Nadšené motorkářky, která nikdy nezapomene podat ruku kolegům, když je volební porážka vytěsní z funkce do bezvýznamnosti.
Gabriella Giffordsová
Vybírala si vždy neprobádané cesty. „Pojem ´netradiční´je v americké politice značně relativní, pro Giffordsovou ale platí stoprocentně,“ napsal list New York Times. „Úspěšná demokratka, zvolená třikrát v jinak republikánské Arizoně, talentovaná hudebnice, žena kosmonauta Marka Kellyho,“ nabídl několik charakteristik, které by samotné zaujaly.
Čtyřicetiletá Giffordsová je nepřehlédnutelná z mnoha důvodů. Je jednou z mála osobností z Demokratické strany, kterým se daří v tradičně konzervativní Arizoně, baště republikánů. Před týdnem složila přísahu kongresmanky, poté co ve volbách zvítězila o jediné procento.

Reprezentuje volební obvod na jihovýchodě Arizony, poblíž Tusconu, kde se narodila. Nelegální proud přistěhovalců, mířící do Spojených států přes horkou hranici z Mexika, tady byl vždy horkým tématem.
Když jí respektovaný web Real Clear Politics jmenoval mezi deseti nejzajímavějšími politiky s rostoucím vlivem, jako odůvodnění zmínil její dosavadní angažmá v této otázce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist