V České republice zaplatilo v minulém roce úplatek 14 procent dotazovaných. Vyplývá to z ankety nazvané Globální barometr korupce (GBK) 2010, kterou ve středu zveřejnila organizace Transparency International.
Globálně mezi lidmi panuje pocit, že korupce celosvětově roste, a za nejzkorumpovanější sektor jsou považovány politické strany.
Že korupce u nás přibývá si myslí 44 procent Čechů. Za nejvíce zkorumpované považují politické strany a po nich úředníky, dále poslance a policii. Vládní protikorupční opatření hodnotí jako neúčinné 59 procent Čechů a jenom 12 procent je považuje za dostatečné.
Ve světě uplácel každý čtvrtý
Globálně vzato se skoro šest z deseti dotázaných domnívá, že v jejich zemi korupce přibývá. Úplatek zaplatil každý čtvrtý respondent. Největší nespokojenost projevovali lidé v Severní Americe a evropských zemích.
Jednotlivé země byly rozděleny do pěti skupin řazených od těch nejzkorumpovanějších podle toho, kolik jejich občanů zaplatilo v uplynulých 12 měsících úplatek. ČR je v předposlední (druhé nejlepší) skupině podobně jako třeba Rakousko, Polsko, Francie, Čína nebo Bulharsko (tabluka zde).
Osm z deseti dotázaných globálně považuje za zkorumpované nebo krajně zkorumpované politické strany. Hned za nimi následuje veřejná správa, zákonodárné sbory a policie.
Negativní trend: politické strany a policie
Hodnocení politických stran se zhoršuje celosvětově, ale dosti negativně jsou hodnoceny také církevní a náboženské instituce. Zlepšilo se naopak hodnocení justice, již z celosvětového hlediska považuje za zkorumpovanou 43 procent dotázaných, což je ve srovnání s rokem 2004 o 11 procent míň. Nejlépe z devíti oblastí vyšla armáda a neziskové organizace, které jsou zkorumpované podle 30 procent dotázaných.
Policii považuje celosvětově za zkorumpovanou 58 procent dotázaných, což je ve srovnání s anketou z roku 2006 víc než dvojnásobek.
Podobně jako v minulých letech se i letos prokázalo, že víc uplácejí lidé s nízkými příjmy než ti s vysokými. Týká se to osmi z devíti sledovaných oblastí. Pouze v justici korumpují bohatí víc než chudí.
Půlka dotázaných globálně nevěří tomu, že jsou vládní opatření schopná korupci zastavit. Sedm z deseti dotázaných by prý ohlásilo korupční jednání, kdyby ho byli svědky, ale v případě, že se lidé sami stanou obětí korupce, klesá tato ochota na polovinu.
GBK se prováděl už posedmé od roku 2003 a letos do něj byl zapojen rekordní počet respondentů - 91.781 z 86 zemí.
Výběr zemí podle procenta respondentů, kteří v minulých 12 měsících zaplatili úplatek.
1. skupina: 50 procent a víc
Afghánistán, Bangladéš, Kambodža, Palestina, Indie, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Uganda
2. skupina: 30-49,9 procenta
Ázerbájdžán, Libanon, Litva, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Pákistán, Salvador, Ukrajina, Vietnam
3. skupina: 20-29,9 procenta
Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Chile, Kolumbie, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Peru, Rusko, Thajsko, Turecko
4. skupina: 6-19,9 procenta
ČR, Čína, Argentina, Filipíny, Francie, Itálie, Japonsko, Kosovo, Lucembursko, Polsko, Rakousko, Řecko, Srbsko
5. skupina: méně než šest procent
Austrálie, Německo, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, USA, Británie, Brazílie, Dánsko, Gruzie, Hongkong, Chorvatsko, Irsko, Island, Izrael, Jižní Korea, Kanada
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist