Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.
José "Pepe" Grinda Gonzales posledních dvanáct let bojuje proti ruskojazyčným mafiím, které se usazují na iberském poloostrově. Podle depeší zveřejněných serverem WikiLeaks je Kreml napojený na ruské podsvětí.
Největší nebezpečí ze strany organizovaného zločinu podle Grindy plyne právě z jeho propojení s ruskými tajnými službami.
Nezodpovězenou otázkou ale je, zda je na mafii napojen i ruský premiér Vladimir Putin. Odvolává se na informace od přeběhlíka z FSB Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 v Londýně otráven poloniem.
"Litviněnko tvrdil, že kontrarozvědka FSB, rozvědka SVR a vojenská rozvědka GRU kontrolují organizovaný zločin. Grinda prohlásil, že tomuto tvrzení věří," píše se ve zprávě, datované únorem letošního roku.
"Z informací, které Grinda získal od zpravodajských služeb, výpovědí svědků a telefonních odposlechů, vyplývá, že některé politické strany pracují ruku v ruce s organizovaným zločinem," tvrdí depeše.
Aféra WikiLeaks: Česko otvírá USA dveře v Bruselu, vyzdvihuje depeše - čtěte ZDE
Američané sledovali také obchody českého Omnipolu, obávali se zbrojení Sýrie - čtěte ZDE
Julian Assange: Internetový nomád, který i na útěku poráží USA - čtěte ZDE
Týká se to především liberálních demokratů Vladimira Žirinovského. Tato strana byla (nejen) podle Grindy založena KGB a poskytuje útočiště mnoha zločincům. Ostatně hlavní podezřelý z vraždy Alexandra Litviněnka Andrej Lugovoj je nyní poslancem parlamentu právě za tuto stranu.
"Ruská vláda používá organizovaný zločin, aby dělal to, co vláda sama dělat nemůže," shrnuje depeše Grindovy názory. Jako příklad uvádí Zachara Kalašova, tzv. vora v zakoně, kterého Grinda dostal do vězení.
Ten prý pracoval pro vojenskou rozvědku a prodával zbraně Kurdům, bojujícím proti tureckému státu. Za odměnu přední mafiáni získávají ochranu státních struktur před možným trestním stíháním.
Jako příklad Grinda uvedl Tariela Onianiho, který ze Španělska uprchl jen několik hodin před tím, než měl být zatčen. Rusko mu operativně dalo občanství, ikdyž byl na Onianiho vydán mezinárodní zatykač. "Grinda řekl, že udělení občanství nebylo ani nevinné, ani zadarmo." Na jeho základě ale Rusko Onianiho odmítá vydat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist