Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu či vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Kdo zkopíroval tisíce tajných dokumentů a předal je serveru WikiLeaks? Američtí vyšetřovatelé mají stále jen jedno jméno – Bradley Manning.

Zatím je obviněný z úniku materiálu týkajícího se konfliktu v Iráku a Afghánistánu a ve vojenském vězení čeká na rozsudek. Hrozí mu přitom až 52 let za mřížemi.

A nesmí komunikovat se světem, který se v posledních dnech opět zabývá kauzou WikiLeaks, jak připomíná list Daily Telegraph.

Výjimkou není ani jeho rodina, která před týdnem cestovala do vojenského tábora ve Virginii, aby se s třiadvacetiletým Manningem setkala. Její žádosti o návštěvu však vyslyšeny nebyly.

Ukázky ze zveřejněných dokumentů si přečtěte ZDE

Server v neděli zveřejnil první část tajných depeší mezi diplomaty z celého světa. Podle italského ministra zahraničí Franka Frattiniho tím začíná "11. září světové diplomacie".

V příštích dnech a týdnech mají být zveřejněny další tisíce dokumentů, které měly pro veřejnost zůstat navždy utajeny.

"Hluboce litujeme úniku přísně tajných diplomatických informací. A tvrdě potrestáme jakékoliv porušení zákonů, které při vyšetřování odhalíme," vyjádřila se hned v pondělí americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ke zveřejnění dat.

Je ale frustrovaný a osamělý Bradley Manning ten, kdo za tím vším stojí? Podle vyšetřovatelů stopy zatím k nikomu dalšímu nevedou, zůstává tak stále hlavním podezřelým.

"Cítil jsem se jako kus nábytku," psal nešťastný vojín hackerovi Adrianu Lamovi. Důstojníci ho prý permanentně ignorovali, kvůli šikaně musel tajit, že je homosexuál, ale pomyslnou poslední kapkou pro něj bylo, když viděl zatýkání iráckých civilistů.

Dalších více než osm měsíců každý den zhruba čtrnáct hodin stahoval data z "červené" sítě, ke které jsou připojeny jen pracovní laptopy armádních velitelů. Kabel zelené barvy pak používají k soukromým účelům.

Po úniku tajných dokumentů z operací v Iráku a Afghanistánu přichází čas na diplomatickou korespondenci. Doména, odkud byly depeše stahovány, je přitom přístupná pro miliony lidí.

"Dosud mělo do systému, ze kterého byla data zřejmě sebrána, přístup 2,5 milionu lidí, to je mnohem víc než v jiných zemích," píše deník Spiegel. USA databázi Siprnet používá od teroristických útoků z 11. září – měla by umožnit rychlejší výměnu informací o teroristických skupinách.

Nyní ale neobvykle otevřený systém selhal. "Hrozilo to v podstatě už delší dobu. Pokud si vezmete to obrovské množství lidí, které k databázi mělo přístup, je překvapením, že se podobná aféra nestala už dávno," prohlásil nejmenovaný evropský diplomat. Americký prezident Barack Obama ještě v pondělí nařídil bezpečnostní prověrku na všech vládních úřadech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist