Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.
Server WikiLeaks zveřejnil další tajné depeše mezi americkými diplomaty a jejich zdroji po celém světě. A do spisů se opět dostala také Česká republika - konkrétně firma Omnipol, která v roce 2006 dostala zakázku na dodání zbraní do Sýrie.
Spojené státy se tehdy zajímaly o financování chystané dodávky. Považují totiž Sýrii za jednu z rizikových zemí a o jejím případném zbrojení chtějí být informováni.
Podle amerických informací transakci měla financovat rakouská banka Bank Austria Creditanstalt (BA/CA). Dotazovala se proto na celou záležitost přímo rakouské vlády. Zda se obchod skutečně uskutečnil, není z depeše jisté.
Přečtěte si ukázky ze zveřejněných dokumentů ZDE
Američané se v korespondenci obávali, že se "Sýrie připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny od české dodavatelské společnosti Omnipol". Rakouská vláda jim odpověděla, že BA/CA s Omnipolem přímo neobchoduje.
Společnost prý ale měla účet u její české dceřiné firmy HVB Czech, stojí v depeši americké ambasády ve Vídni ze 17. února 2006. HVB u transakcí nad půl milionu eur potřebovala souhlas své mateřské firmy. Vysoký rakouský činitel, jehož jméno je ve zveřejněné depeši vynecháno, nicméně uvedl, že banka financuje Omnipolu pouze nákup amerického vojenského vybavení pro českou armádu.
Aféra WikiLeaks: Česko otvírá USA dveře v Bruselu, vyzdvihuje depeše - čtěte ZDE
Aféra WikiLeaks: Hlavním podezřelým zůstává frustovaný vojín Manning - čtěte ZDE
Julian Assange: Internetový nomád, který i na útěku poráží USA - čtěte ZDE
Vývoz zbraní do Sýrie z ČR není možný bez souhlasu ministerstva průmyslu a obchodu. Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2006 bez bližších podrobností uvedla, že "zástupci společností a oficiálních institucí" ze Sýrie, ale i KLDR a Íránu, jakožto zemí rozvíjejících raketové programy a zabývajících se výzkumem a vývoj zbraní hromadného ničení, se v roce 2006 v Česku zajímali "o některá konkrétní zařízení z oblasti strojírenské produkce".
Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou. Loni firma zvýšila zisk z předloňských 31,1 milionu korun na 32 milionů korun. Po druhé světové válce byla společnost podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen státem a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. Například v 50. letech firma zásobovala alžírské povstalce v Maroku a později Libyi či Kubu.
V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. O pět let později odkoupil akcie společnosti ve vlastnictví státu Chemapol Group, o další dva roky později podíl od Chemapolu získala společnost C. H. M., která se v lednu 1999 přejmenovala na Omnyx. V roce 2004 pak společnost Omnyx veškeré jmění Omnipolu převzala a poté změnila název na Omnipol.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist