Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Server WikiLeaks postupně zveřejňuje jednu diplomatickou depeši za druhou. Veřejnost si tak může volně přečíst, co si američtí představitelé myslí o politicích celého světa nebo jak je to ve skutečnosti se spojenectvím Číny a Kim Čong-ilova režimu.

Zatímco se svět zabývá jednou kauzou za druhou, zakladatel WikiLeaks vše pozoruje ze svého úkrytu neznámo kde.

Jullian Assange je ve Švédsku stíhán kvůli podezření ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. On sám veškerá obvinění popírá. Na žádost švédské justice na něj Interpol v úterý vydal mezinárodní zatykač.

A devětatřicetiletý Australan se okamžitě dostal mezi osoby s varování červeného stupně, tedy tím nejvyšším. Podle předpisů ho nyní může předběžně zatknout 188 členských států a poslat ho zpátky do Švédska. To by mu prý mělo alespoň zkomplikovat cestování po světě.

O den dříve mu náměstek šéfa ekvádorské diplomacie Kintto Lucas nabídl, že může přijet k nim do země, kde nebude stíhám za své názory. nabídku ale takřka hned odmítl sám prezident Ekvádoru. Rafael Correa prohlásil, že Lucas mluvil jen sám za sebe a ne za stát.

"Nebylo to schváleno ministrem zahraničí Ricardem Patiňem ani prezidentem," vysvětloval Correa. Navíc zveřejňování tajných dokumentů odsoudil s tím, že je server získal nelegálně.

Jak Assange uvedl již dříve, za obviněním ze zneužívání mohou být americké tajné služby na objednávku z Washingtonu. Většina tajných depeší, které chce na svém serveru zveřejnit se totiž týká primárně Spojených států.

Hned v pondělí jedna ze zpráv nepřímo obvinila ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, že nechávala špehovat vedení OSN. Nestačil jí přitom jen popis denního programu, ale chtěla znát také velikost kalhot či číslo kreditní karty. Bílý dům se ale za Clintonovou postavil s tím, že nic takového nenařídila.

K celé záležitosti se vyjádřil i sám Assange. "Měla by rezignovat," řekl na adresu Clintonové během interview s magazínem TIME. Rozhovor dlouhý 36 minut prostřednictvím skypu vedl s editorem Richardem Stengelem. Na otázku, zda je vojím Bradley Manning ten, kdo data ze zakódovaných počítačů vynesl, ale zopakoval jen to, co řekl již dříve. "Jsme organizace, která své zdroje chrání. Poslední věc, o níž bychom tak mluvili, jsou právě naše prameny," dodal Assange.

Aby se vyhnul případnému zatčení, přebarvil si Assange podle listu The Independent vlasy na hnědo a nechal se také ostříhat. The Guardian zase tvrdí, že se stále skrývá v Británii u stoupenců WikiLeaks poblíž Londýna. Vyhýbá se prý hotelům i bezhotovostním platbám a "jen zřídka ho lze zastihnout na mobilu". Začátkem příštího roku mu na ostrovech ale vyprší vízum, připomínají shodně média.

Kam poté přesídlí, těžko říct. V souvislosti s místem jeho pobytu se mluví také o Švýcarsku. Žádné důkazy ale nikdo nepředkládá. Jedina věc je ale jistá, zveřejňování tajných dokumentů bude stále pokračovat, dodává The Independent o odhodlaném muži, kterému se prý image psance docela líbí.