Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.
Už když server WikiLeaks oznámil, že se chystá zveřejnit miliony tajných dokumentů, Spojené státy se obávaly možné roztržky v diplomatickém světě.
Když zakladatel WikiLeaks Julian Assange publikoval přísně tajná data naposledy, široká veřejnost se totiž dozvěděla o civilních obětech v Iráku a Afghanistánu i o "schváleném" mučení vězňů na základně Guantánamo.
Také proto USA tentokrát s předstihem varovaly své spojence, že některé depeše, které budou nejspíš zveřejněny, mohou být považovány za "kompromitující, urážlivé nebo znevažující".
WikiLeaks zatím odtajnil jen část diplomatických zpráv, zhruba 220. Vesměs téměř nic nového či neznámého. Snad vyjma "špehování" špičky OSN.
Přesto je z nich známý britský historik a politolog Garton Ash nadšený. "Historik musí obvykle čekat 20 až 30 let, aby se k takovým pokladům dostal. Tady máme telegramy staré sotva 30 týdnů," uvedl pro list Guardian.
Připouští sice, že ty nejtajnější z tajných zpráv server stejně nepublikoval, ale i tak "je před námi královská hostina".
Ukázky ze zveřejněných dokumentů si přečtěte ZDE
Podle americké korespondence je Vladimir Putin alfa-samec a Batman, s nímž se až příliž kamarádí Silvio Berlusconi, který má rád divoké večírky, ale jinak je nezodpovědný a neefektivní jako hlavní představitel země, nebo že saúdskoarabský král Abdalláh přemlouval USA, aby zaútočily na Írán.
O tom se ale psalo již dříve. Každý tak čeká, co přijde dál. A sám italský premiér se své charakteristice prý jen zhluboka zasmál.
Na WikiLeaks i na jeho zakladatele teď dopadá hněv politiků takřka ze všech stran. Bílý dům se již pár minut po zveřejnění snažil význam obsahu zpráv alespoň trochu zlehčit.
Takové prvotní hlášení prý velmi často obsahuje "neúplné informace" a ne vždy vyjadřuje konečné politické rozhodnutí. Nicméně nyní již zvažuje, že proti serveru podnikne právní kroky, protože ohrozil lidské životy, prohlásil mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.
Podle republikánského senátora Petera Kinga by měl být server trestán stejně jako jakákoli jiná teroristická organizace. "Prosáknutí těchto dokumentů je něco ohavného," doplňuje ho jeho stranický kolega Lindsay Graham v rozhovoru s Fox News. Zároveň také varoval, že "WikiLeaks mohou mít teď ruce potřísněné krví". To ale Assagne odmítá. Nikdo prý ohrožen není.
Senátorka za demokratickou stranu Claire McCaskillová s ním souhlasí. Doufá prý, že se najde, kdo tyto tajné depeše serveru poskytl.
Jak v pondělí vzkázal australský ministr spravedlnosti, pokud Spojené státy zahájí trestní stíhání, jeho země se k nim přidá. "Poskytneme všemožnou pomoc," uvedl Robert McClelland. Australská policie současně také vyšetřuje, zda zveřejněné dokumenty neporušují tamější zákony.
K odsouzení zveřejnění diplomatických depeší se přidal také irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí. Izrael si naopak libuje, že byla potvrzena jeho jednostrannost - podle dokumentů je proti (údajné) íránské jaderné hrozbě stejně jako navenek, tak i v soukromí.
Co se týče shromažďování osobních údajů vedení OSN, včetně jejího generálního tajemníka Pan Ki-muna, mluvčí organizace se zatím vyjádřil jen stručně ve třech bodech.
Zaprvé OSN není v pozici, kdy by mohla hodnotit, zda jsou dokumenty pravé. Zadruhé OSN je transparentní organizace, která informace o své činnosti i členech dává veřejnosti k dispozici. A v neposlední řadě se OSN spoléhá na Chartu z roku 1946 obsahující body o imunitě organizace a věří v dodržování úmluvy všemi členskými státy, dodal Farhan Haq.
Rukojmí Batmana Putina a poškození diplomatických vztahů
Kreml se zatím od ukvapených komentářů zdržel, píše agentura DPA. Na charakteristiku svého prezidenta Dmitrije Medveděva, kterého depeše popisují jako "bezbarvého" a "váhavého" muže hrající u "Batmana Putina" pouze roli Robina, jen reagoval tím, že ruští diplomaté jsou "ve svých interní korespondenci neméně otevření".
Británie stále očekává, kdy server WikiLeaks zveřejní informace také o jejích depeších. Už nyní se ví, že Mervyn King, guvernér britské centrální banky popsal ještě před květnovými volbami nynějšího premiéra Davida Camerona a ministra financí George Osbornea jako muže "postrádají hloubku".
Britská média také řeší údajné "nevhodné chování" zatím nejmenovaného člena královské rodiny v zahraničí. Podle informací listu Daily Telegraph by se mělo jednat o prince Andrewa, syna královny Alžběty II. Důležitější je ale kritika operací v Afghánistánu od amerického spojence, který o jednotkách říká, že nebyly schopny stabilizovat oblast kolem města Sangín, kde zahynula třetina všech Britů.
Francouzská vláda podle mluvčího Françoise Baroina stojí plně za Spojenými státy. Naopak Belgii se míchání rolí diplomatů a špionů vůbec nelíbí. "Spojené státy tentokrát zašly příliš daleko," citovala agentura AFP tamějšího ministra zahraničí Stevena Vanackereho. A jak podotýká jeho švédský protějšek Carl Bildt, únik dokumentů nepoškodí jen diplomacii americkou, ale diplomacii vůbec.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist