Největší satelit na světě, tak Národní agentura pro letecký průzkum (NRO) označuje nový špionážní satelit na oběžné dráze. Jedná se o cestu i úkol tajný, takže další informace se neočekávají, podotýká agentura AP.

Novou družici do vesmíru vynesla raketa Delta IV Heavy. Podle brigádního generála letectva Eda Wilsona podpoří prostředky NRO k zajištění obrany země, napsal zpravodajský server msnbc.com.

Přesný účel satelitu, který je označován jako NROL-32, je ale utajován. I tak se ale předpokládá, že jde o zařízení "k odposlouchávání s obrovskou sběrnou anténou", poznamenal cbsnews.com.

Konsorcium United Launch Alliance (ULA), v jehož rámci na vývoji raket Delta IV spolupracují firmy Lockheed Martin a Boeing, start kvůli tajnému nákladu okomentovalo až sedm minut po odpálení. Zařízení v tuto chvíli pracuje normálně, ale žádné další upřesňující zprávy se nečekají.

Raketa odstartovala v neděli ve 23:58 SEČ z kosmodromu na Mysu Canaveral po několikaměsíčním zpoždění. ULA i letectvo Spojených států původně počítaly se čtvrtečním startem. Kvůli komplikacím na zařízení, které se stará o uvolnění rakety z odpalovací plochy, byl nejprve start o den odložen. Během plnění nádrží palivem se ale v levé i pravé nosné raketě nečekaně objevily problémy s vadnými indikátory teploty, což si vynutilo další odklad.

Podle kosmického experta Teda Molczana je družice pátou ze série satelitů zvaných Mentor. "Patří mezi vůbec největší satelity, které kdy byly rozmístěny na oběžné dráze," řekl Molczan magazínu Spaceflight Now.

Satelity Mentor podle internetové encyklopedie Wikipedia sbírají z geostacionární oběžné dráhy kolem Země radiové signály. Jsou považovány za náhradu starších modelů družic Magnum/Orion. Podle pozorovatelů váží Mentory asi 5,2 tuny a mají obrovské radiové paraboly, jejichž průměr je odhadován na sto metrů. Rozměrná anténa se rozvine, jakmile zařízení dosáhne určené pozice.

Raketa Delta IV Heavy je největším bezpilotním raketovým nosičem, který mají v současné době USA ve výzbroji. Tento nejvýkonnější typ raket Delta IV dokáže na nízkou oběžnou dráhu podle Wikipedie vynést téměř 26 tun nákladu, na geostacionární dráhu pak necelých 11 tun. Jak závěrem připomíná server cbsnews.com, jde o 351. start rakety z rodiny Delta, které zahájily provoz v roce 1960. V rámci čtvrté generace Delt je start čtrnáctým v pořadí a čtvrtým v případě nejvýkonnějších nosičů Delta 4 Heavy.