Všechny tři společnosti, jež se podílely na hloubení vrtu v Mexickém zálivu, který způsobil obří ropnou havárii, se při práci dopustily závažných chyb. Ukazuje to, že mezi ropnými firmami je rozšířen zvyk neklást dostatečný důraz na bezpečnost námořní těžby. V úterý to řekl předseda prezidentské komise pro vyšetření příčin katastrofy v Mexickém zálivu Bill Reilly.
Podle Reillyho si byly všechny tři firmy jisté, že jejich bezpečnostní standardy jsou dostatečné. Přesto udělaly při hloubení vrtu závažné chyby. "BP, Halliburton a Transocean jsou velké a respektované společnosti, které pracují v celém Mexickém zálivu. Vyšetřování ukázalo, že potřebují důkladnou reformu odshora až dolů," citovala Reillyho agentura Reuters.
Komise v pondělí oznámila, že se neobjevila známka toho, že by pracovníci podílející se na hloubení vrtu někdy omezovali bezpečnostní opatření kvůli snížení nákladů. To ale podle ní neznamená, že firmy kladou na bezpečnost dostatečný důraz.
Mexickým zálivem se šíří mrak miniaturních částic ropy - čtěte ZDE
Kam zmizela všechna ropa? Odborníci v Mexickém zálivu spoléhají na přírodu - čtěte ZDE
"Problém je, že (mezi těžařskými firmami) byl obyčej, který nesměřoval k posilování bezpečnosti," řekl další člen komise Bob Graham. "Šéfové firem nebrali rizika dost vážně a neodhalili nebezpečí, která se nakonec ukázala jako fatální," dodal.
Společnost BP si plošinu Deepwater Horizon, která vybuchla 20. dubna, pronajala od firmy Transocean. Exploze zabila 11 dělníků. Podle vyšetřovací komise k výbuchu přispělo i to, že při betonování šachty nebyla použita vhodná cementová směs. Tu dodala společnost Halliburton, která stejně jako BP o nedostatcích věděla, přesto se obě firmy rozhodly cement použít.
Moratorium na námořní těžbu ropy již vypršelo
Plošina Deepwater Horizon se dva dny po výbuchu potopila. Z vrtu v hloubce 1500 metrů poté začaly unikat miliony litrů ropy denně. Proud suroviny vytékající do moře se podařilo zastavit až v polovině července pomocí speciálního krytu. Do té doby z vrtu vyteklo téměř 800 milionů litrů ropy. Byla to nejhorší ropná havárie v dějinách USA a moře i zasažené americké pobřeží se z ní budou podle ekologů vzpamatovávat ještě roky.
Americká vláda také kvůli havárii zakázala námořní těžbu ropy v hloubkách větších než 150 metrů. Moratorium odvolala 12. října, ale žádná z firem ještě hlubokomořskou těžbu neobnovila. Vláda totiž před udělením nových licencí vyžaduje, aby těžební společnosti splnily zpřísněná bezpečnostní opatření.
Tři plošiny už seznam zlepšení odeslaly na ministerstvo vnitra, povolení k obnovení těžby ale zatím nedostaly. Na odpověď úřadů čeká i jediná společnost, která si od katastrofy Deepwater Horizon zažádala o povolení vyhloubit nový hlubokomořský vrt.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist