Český ministr vnitra Radek John dnes v Bruselu na setkání s kolegy ostře kritizoval Evropskou komisi i členské země Evropské unie za to, jak se stavějí k česko-kanadskému vízovému sporu. Nesolidarita s ČR v této věci je podle něj skandální.

Kanada vízovou povinnost pro Čechy jednostranně obnovila loni v červenci, proti čemuž Praha ostře protestovala. Nelíbilo se to ani Bruselu, který o tom sice s Ottawou jednal, ale nepřišel s žádnými odvetnými opatřeními.

Loni přitom Evropská komise hrozila, že by mohla navrhnout, aby státy EU zavedly víza pro kanadské diplomaty. V pátek ale vydala novou hodnotící zprávu, podle níž Ottawa splnila oba požadavky, které na ní Brusel měl. S tím ale John jednoznačně nesouhlasí.

Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z ČR museli jezdit pro víza do Vídně. Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy. Kanada slíbila, že změní azylový systém, a potom by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky.

"Nelze hovořit o pokroku," řekl českým novinářům John. "Pozice České republiky v rámci Evropské unie je zcela nedůstojná a naprostá nesolidarita s Českou republikou je skandální," podotkl ministr.

Nemyslím si, že to je pravda. Existuje solidarita, ale rovněž se nesmíme hnát do věcí, kterých bychom potom mohli litovat," zareagovala eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová.

Odmítla i názor Prahy, že se v této věci nic neděje, respektive, že není žádný pokrok. Brusel nyní čeká na výsledky nové cesty kanadských expertů, kteří by měli ještě do konce letošní roku přijet do Prahy jednat s českými úřady o situaci.

"Hýbe se to," podotkla, i když dodala, že vývoj je pomalý. "Ale existuje pokrok," řekla po tiskové konferenci českým novinářům. Podle Johna by ale současná situace Česka měla být i pro jiné země bloku mementem, že právě takto by Evropská unie a její solidarity vypadat neměly. "My jsme teď černým svědomím Evropské unie," uvedl český ministr.

Kanaďané mohou jezdit bez víz do všech zemí EU. Kromě Čechů víza při cestách do Kanady z EU nyní potřebují i Bulhaři a Rumuni, jenže u nich nebyla už předtím zrušena.