Čína je více než sto let pozadu za Francií a dokonce tři století za Británií, myslí si skupina intelektuálů a bývalých komunistických prominentů. Řeč není o technologickém pokroku ani o vyspělosti ekonomiky. Na přetřes opět přichází téma cenzury.
Tentokrát však omezování svobody slova v Číně nekritizují lidskoprávní organizace či zahraniční vlády, ale bývalí vysoce postavení komunisté.
Zcenzurovali i premiéra
„Je to neviditelná černá ruka,“ stojí v otevřeném dopise, který skupina intelektuálů publikovala na internetu. „Porušují ústavu, často po telefonu rozkazují, že práce té které osoby nesmí být publikovány nebo že o určité zprávě se nesmí hovořit v médiích,“ popisuje dopis praktiky stranického Centrálního oddělení propagandy.
Dokument také přímo upozorňuje na to, že čínská média zcenzurovala i nedávný rozhovor samotného premiéra Wena pro CNN, neboť v něm ministerský předseda příliš otevřeně hovořil o nutnosti reformy.
„Ani premiér národa nemá právo na svobodnou publikaci,“ upozorňují signatáři.
Svoboda slova - základ politické reformy
„Tento druh falešné demokracie, která hlásá principy a popírá aktuálnost, je skandálem v historii demokracie,“ stojí v dopise, který byl zveřejněn začátkem týdne, tedy krátce poté, co čínský disident Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru.
Někteří ze signatářů však v rozhovorech popřeli, že by obě události měly nějakou souvislost – dopis byl prý z větší části připraven už před oznámením letošního laureáta slavného ocenění.
Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír zůstává za zdmi vězení - čtěte ZDE
Čínského nositele Nobelovy ceny ve vězení navštívila manželka - čtěte ZDE
List New York Times uvádí, že motivem bude spíše srpnové zatčení novináře Sie Čchao-pchinga kvůli jeho knize o nuceném přesidlování v padesátých letech.
„Důvod, proč jsem se pod tento otevřený dopis podepsal, je ten, že už je načase, abychom zreformovali náš politický systém. Klíčovým prvkem této reformy je svoboda slova,“ řekl NYT bývalý prezident Čínské univerzity politické vědy a práva Ťiang Pching.
Spolu s ním podepsalo dopis dalších 22 signatářů – od profesora Šanghajské univerzity v důchodu přes bývalé ředitele státních médií až po Li Žueje, který byl kdysi osobním tajemníkem Mao Ce-tunga.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist