Povzbuzení boje za lidská práva i jednoznačně dobrý krok. Tak svět hodnotí udělení Nobelovy ceny za mír uvězněnému čínskému básníkovi a literárním kritikovi. Čína si ale stojí za svým a ocenění odsuzuje.

Za ocenění Liou Siao-poa se přimlouval také bývalý český prezident Václav Havel. Ten nyní po zveřejnění vítězného jména norským výborem prohlásil, že je rád, že se komise nenechala zastrašit opakovaným varováním z čínské strany.

Jak řekl v rozhovoru pro ČTK, Liou Siao-po "je přesně ten typ angažovaného občana, kterému takové ocenění náleží". Disident byl dle prohlášní oceněn za dlouhodobý nenásilný boj za lidská práva.

"Rád bych znovu ocenil vznik Charty 08 a všechny její signatáře i jejich rodiny. Uznání zaslouží rovněž norský Nobelův výbor za to, že se nenechal zastrašit čínským varováním a nenadsadil ekonomické zájmy nad lidská práva," zdůraznil Havel.

Přidal se také místopředseda českého Senátu a někdejší disident Petr Pithart, který ocenění chápe jako "lekci vládám většiny států, které zejména v poslední době rezignují na podporu obhájců lidských práv". Ministr obrany Alexandr Vondra, jenž se rovněž angažoval v řadách disentu, vyzdvihl, že Nobelův výbor se inspiroval doporučením z Prahy.

Nadšená z ocenění je také manželka nového laureáta, paní Liou Sia. Hned ale také vyzvala čínskou vládu, aby jejího muže propustila.

A o propuštění žádá Čínu i Francie. "Francie, stejně jako Evropská unie, po jeho zatčení vyjádřila znepokojení a několikrát vyzvala k jeho propuštění," zdůraznil ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa je rozhodnutí Nobelova výboru "silným poselstvím podpory všem těm lidem na celém světě, kteří, někdy za velkých osobních obětí, bojují za svobodu a lidská práva". Podobně reagoval i Berlín.

Také dalajlama už nově oceněnému veřejně pogratuloval. "Rád bych využil této příležitosti k opětovné výzvě vládě Číny, aby propustila Liou Siao-poa a další vězně svědomí, kteří byli zavřeni za to, že uplatňovali svou svobodu vyjadřování," vzkázal duchovní vůdce žijící v indickém exilu.

Peking: Je to kriminálník, jeho ocenění je nepřátelské gesto

Čína již dříve Norsko opakovaně varovala, že si ocenění Liou Siao-poa v žádném případě nepřeje. Během přímého přenosu udělování cen dokonce přerušila vysílání stanic BBC a CNN. A s výhrůžkami i nadále pokračuje.

Bezprostředně po vyhlášení Liou Siao-poa čínské ministerstvo prohlásilo, že udělení letošní ceny "naprosto odporuje principům" tohoto ocenění a zároveň "nepřátelské gesto" vůči Číně. Liou je podle podle něj běžný "kriminálník, který byl odsouzen čínskými soudy za porušení čínského zákona".

"Udělení mírové ceny Liouovi jde naprosto proti zásadám ocenění a zároveň představuje rouhání proti mírové ceně," uvedlo ministerstvo. Cena by podle něho měla propagovat mezinárodní přátelství a odzbrojení.

Čtyřiapadesátiletý spisovatel a literární kritik Liou Siao-po patří k předním čínským bojovníkům za lidská práva. Angažoval se v prodemokratickém hnutí v roce 1989 a je jedním z duchovních otců Charty 08, v níž se několik set čínských osobností předloni vyslovilo pro zlepšení lidských práv v Číně. Jako inspirace jim posloužila československá Charta 77. Před zveřejněním textu byl však Liou zatčen a za podvracení státu loni odsouzen k jedenácti letům vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist