Souhlas se zákazem muslimských oděvů zakrývajících celý obličej na veřejnosti ve Franci vyjádřila i Státní rada, která je v zemi nejvyšší právní autoritou. Již dříve příslušný vládní návrh zákona schválil parlament. Opatření začne platit hned po jeho šestiměsíčním vysvětlování veřejnosti.

Státní rada uvedla, že zákon podle ní nelze uplatňovat jen v náboženských objektech, přestože jsou přístupná veřejnosti. V opačném případě by podle ní byly porušeny náboženské svobody. Ostatní text označila za odpovídající ústavě, protože respektuje rovnováhu mezi ochranou veřejného pořádku a zárukou ústavních práv a svobod.

Text podle agentury AFP nemluví výslovně o celkovém zahalení, ale o "skrývání obličeje na veřejném prostranství". V praxi to hlavně znamená, že zakazuje islámským ženám nosit nikáb nebo burku, které zakrývají celý obličej s výjimkou očí, a to na veřejných prostranstvích, včetně ulic, v místech otevřených veřejnosti, tedy například v obchodech, hromadné dopravě či restauracích, a v místech spojených s veřejnou službou, jakými jsou například radnice, školy a nemocnice.

Za porušení zákazu hrozí pokuta až 150 eur (asi 3700 korun) nebo povinné docházení na hodiny výchovy k občanství. Jedna z pasáží zákona se vztahuje i na muže, kteří své manželky a dcery nutí zahalovat obličej. Těm hrozí až rok vězení a pokuta 30.000 eur (739.000 korun).

Návrh zákona předložila vláda. Podle ní přispěje k rovnosti mezi pohlavími a k odstranění diskriminace žen. U muslimů vzbudil návrh obavy a nevoli a výhrady k němu měla i Státní rada.


Oficiální vedení francouzské muslimské obce uvedlo, že nošení burky nebo nikábu korán nevyžaduje a že ve Francii je opravdu nevhodné. Zároveň ale vyslovilo obavy, že zákaz negativně ovlivní pohled veřejnosti na muslimy a islám. Radikální muslimové doma i v zahraničí proti opatření protestují. Ve Francii, která má 63 milionů obyvatel, žije pět až šest milionů muslimů.

Podobný zákon již začaly promýšlet či připravovat další evropské země jako Španělsko, Nizozemsko a Švýcarsko. V Belgii to již schválili poslanci a čeká se na hlasování senátorů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist